ИК „Бард” представя
Дългоочакваното продължение на „Шибуми”...
Кой е Николай Хел?
Кой е Треванян?
Какво е шибуми?
Кой е Дон Уинслоу?
Каква е тайната за постигане на сатори?
В епохалния бестселър „Шибуми”, почитан от мнозина като един от класическите трилъри на двадесети век, Треванян представя на читателите Николай Хел – гений, мистик и съвършен, страховит убиец. Сега историята на Хел продължава. В своя нов трилър признатият от критиката и публиката Дон Уинслоу разкрива как Николай Хел се е превърнал в най-опасния човек на света...
Есента на 1951 г. Корейската война е в разгара си. Двадесет и шест годишният Николай Хел е прекарал последните три години в единична килия в ръцете на американците. Хел е майстор на хода коросу или „гол-убивам”, владее свободно шест езика и е развил необичайно „усещане за близост” – почти свръхестествен усет за надвиснала опасност. Той разполага с уменията да бъде най-страховитият убиец на света и сега ЦРУ има нужда от него. Американците предлагат на Хел свобода в замяна на една малка услуга – да отиде в Пекин и да убие комисаря на СССР в Китай. Почти сигурно е, че мисията е самоубийствена, но Хел приема. И трябва да оцелее в хаоса, насилието, подозренията и предателството, докато се опитва да постигне върховната си цел – сатори, истинското просветление и хармония със света.
И бестселърът, с който започва всичко това... „Шибуми”.
Николай Хел е най-търсеният човек на света. Роден в Шанхай след хаоса на Първата световна война, той е син на руска аристократка и загадъчен германец, протеже на японски майстор на Го. Хел преживява унищожаването на Хирошима и се появява отново като най-изкусния любовник и най-съвършения – и добре платен – убиец на света. Хел е гений, мистик, вещ познавач на езици и култури, а тайната за способностите му е твърдата му решимост да постигне особен вид лично постижение, състояние на ненатрапчиво съвършенство, известно само като шибуми.
Подобно на Ерик ван Лустбадер, който съживи поредицата за Борн, признатият от читателите и критиката Дон Уинслоу представя наследството на Треванян на едно ново поколение читатели.
Дон Уинслоу е роден в Ню Йорк, но е израснал в Саут Кингстаун на Род Айлънд. Автор е на редица романи, сред които „Силата на кучето” и „Животът и смъртта на Боби З”. Освен писател, Дон е бил актьор, режисьор, управител на киносалон, водач на сафари и частен детектив. Живее в района на Сан Диего със съпругата си Джийн и сина си Томас. Ще ви посрещне с добре дошли на сайта си www.donwinslow.com.
„Никой на този свят не върши това по-добре от Дон Уинслоу... още един автор, превърнал се веднага в класик.”
Лий Чайлд за „Зимата на Франки Машийн”
„В над 500 страници Уинслоу натъпка достатъчно нова информация за това как и защо нарковойните станаха толкова жестоки, и сега искаме още – особено като се има предвид експлозивната поетика на стила му.”
„Чикаго Трибюн” за „Силата на кучето”
Кой е Треванян?
„Треванян” е псевдоним на д-р Родни Уилям Уидъкър. „Ню Йорк Таймс” го описва като „единственият автор на романи, който може да се сравни едновременно със Зола, Иън Флеминг, Едгар Алан По и Джефри Чосър.” След като влиза с гръм и трясък в списъка на автори на бестселъри с трилърите си „Санкцията Айгер” (1972) и „Санкцията Лу” (1973), Треванян продължава с бестселърите си „Основният” (1976, политически роман), „Шибуми” (1979) и „Лятото на Катя (1983, психологически роман на ужасите). След петнадесетгодишно затишие Треванян се появява отново като автор на уестърна „Инцидент на двадесетата миля” (1998) и на сборника разкази „Гореща нощ в града" (2000). През 2005 г. той издава „Лудите дами от Пърл Стрийт” – историята на един юноша от бедняшките квартали на Олбъни, Ню Йорк, в годините преди и по време на Втората световна война. Произведенията му са преведени на повече от 14 езици и са продадени в милиони бройки по цял свят.
Треванян умира през 2005 г. Каква е основата на този нов роман и как се стигна до появата му?
Агентите, представляващи наследството на Треванян, знаеха, че читателската публика жадува да прочете още за Николай Хел. Но заемането на мястото на Треванян е тежка задача. Как да намерят някой, който има необходимата писателска дарба (вижте цитираното по-горе сравнение на Треванян със „Зола, Иън Флеминг, Едгар Алан По и Джефри Чосър”), чийто усет съответства с този на Треванян и който освен това е запален почитател на „Шибуми”?
Какво е „Шибуми”?
Това е най-известният и най-успешният роман на Треванян, от който са продадени над 2.3 милиона бройки. Книгата се смята от мнозина като един от най-големите трилъри на двадесети век и има страстни почитатели тридесет години след първоначалното му излизане. В романа си авторът ни представя Николай Хел, който никога не се е появявал в друга книга... до днес.
„Шибуми” на Треванян е повратен бестселър и един от класическите трилъри на 20 век. Сега Дон Уинслоу ни връща към него с продължението (или по-скоро предшественика) „Сатори”, в който отново се срещаме с убиеца Николай Хел.
Централно разузнавателно управление
Поверително Досие: Николай Хел
Занятие: Убиец
Умения: Хода коросу или „гол-убивам”
Възраст: 26
Място на раждане: Шанхай
Произход: Майка: рускиня, графиня Александра Ивановна
Баща: германец, граф Хелмут фон Кайтел
Израснал в Китай и Япония
Текущ псевдоним: Мишел Жилбер, търговец на оръжие на черно
Сатори (яп.) – внезапно осъзнаване или лично просветление; първата стъпка към нирвана.
Напълно съм съгласна с BookSeller - "Шибуми" е философия и е много по-близо до японския реализъм като начин на мислене и култура, докато "Сатори" е евтин екшън с кофти порнографски елементи представени като любовна история. Края е толкова зеплетен, че автора дори не е намерил логично начин да опише как Николай Хел се измъква от ситуацията, която няма изход. С развитие на историята се променя и стила на автора. Толкова е бързал да завърши книгата, че накрая дори сам е забравил каква е философията на просветлението "сатори". И защо никъде не се споменава за целта на Хела да постигне "шбиуми? Николай си поставя тази цел още при разговорите си с Кашигава -сан... но да не навлизам в подробности. В "Шибуми" имаше и хумор, който в "Сатори" липсва. Лично за мен "Сатори" беше голямо разочарование. Исках да чета още и още за най-симпатичния наемен убиец, но тази книга ми развали удоволствието от първоизточника.
Не искам да споря, но поредицата на Лустбадер за нинджата Никълъс Линеър доста се приближава до текстови вариант на обикновен комикс. Само в първата книга от поредицата има що-годе някаква реалност, макар че и в нея се полагат основите за по-нататъшните фантастични събития. Останалите са си чисто фентази, макар и действието да се развива в края на двадесети век. Няма лошо, нека се издават и такива трилъри, обаче е хубаво да се има предвид, че те не могат да бъдат сериозни в това отношение, а по-скоро лековата четиво за убиване на времето - в смисъл от тях няма какво толкова да разбереш за истинските аспекти на бойните изкуства дори и в културен план, четейки ги просто се забавляваш.
От друга страна книгите на Бари Айслър (както и тези на Винс Флин, макар че тях ги пусна друго издателство и Бард загуби една прекрасна поредица политически трилъри) са много реалистични по отношение описанието на прилагането на техниките от бойните изкуства в различни реални ситуации, като при това самото описание е на много високо професионално равнище.
Между другото споменатия Джон Донахю отдавана написа третата част от своята поредица, озаглавена "Тенгу - планинският демон", където неговия герой се сблъсква именно с нинджа някъде в тропическите джунгли и вероятно има някои допирни точки с Лустбадер. Очаквам Бард най-сетне да издаде и нея.
Що се отнася до трилъри с бойни изкуства, за мен и "Сатори", и романите на Джон Донъхю, и тези на Бари Айслър бледнеят пред 6-те романа от серията за нинджата на Ерик Ван Лустбадер.
Все пак обаче, трябва да се има предвид че тук става дума именно за трилъри (в случая дори за екшън-трилър), а не за други жанрове - философски например. На мен лично повече ми хареса "Сатори". В "Шибуми" имаше твърде много отвлечени неща и излишни описания. Като голям минус в "Сатори" бих посочил това, че не се наблегна повече на същността и различните аспекти на смъртоносните бойни умения на Хел. Само е отбелязано че той владеел особен, рядък и езотеричен стил на Карате, с който можел да убива почти мигновено, което е крайно недостатъчно като описание поради обстоятелството че ударението основно е поставено върху тезата, че на тази основа се гради невероятият му талант на професионален убиец - при това "най-добрият на света". Щеше да бъде много по-добре ако в романа се беше отделило доста повече внимание на тази интересна тема, като се направи един по-задълбочен сравнителен анализ между възможностите на различните бойни изкуства - един вид сблъсък на техните концепции и стратегии, а от там съответно и различни начини на живот и светогледи. Действително, нещо подобно беше направено при краткото описание на един от многото китайски стилове и двубоя на Хел с владеещият този стил китайския майстор, но това беше твърде повърхностно и кратко на фона на останалите неща от романа. Разбира се, нямам предвид че само това следваше да бъде основната линия (като в серията на Джон Донъхю), а просто идеята за по-задълбоченото разглеждане на дълбочината, многопластовостта, ако щете и философията на бойните изкуства, които съответно да бъдат вплетени с останалите линии и пластове, както в развиващото се действие, така и с характерните особености на героите. Иначе прочетох "Сатори" на един дъх, докато "Шибуми" ми беше на места дори скучна.
Така е - доводите ви са разумни и основателни, недостатъците на "Шибуми" като трилър са неоспорими. Но какво от това?:) За мен ценността на "Щибуми" не е в трилърското (ако мога така да се изразя). Защото трилъри - бол. Кой от кой по-хубав. Пазарът е пренаситен. А "Сатори" е просто трилър. Да - динамичен, четивен, приятен, с харизматичен главен герой, но същевременно и повърхностен - на места екшънът е толкова забързан, че се доближава до недоразумението Матю Райли. В личната си класация за трилъри с бойни изкуства поставям "Сатори" горе-долу на едно ниво (или може би малко по-високо) с книгите на Бари Айслър и Джон Донъхю. Но категорично отстъпва на романите на Ерик ван Лустбадер за нинджата Никълъс Линеър, или на "Документът Катей", например.