Към Bard.bg
Наръчник за оцеляване (Клайв Джонсън)

Наръчник за оцеляване

Клайв Джонсън
Откъс

ВЪВЕДЕНИЕ

Оцеляването се основава на съвсем простички принципи, които включват основни умения за оцеляване. Сами по себе си обаче тези умения няма да спасят живота ви – психическата ви настройка и решителност ще наклонят в крайна сметка везните в полза или на живота, или смъртта.

В ситуации на оцеляване ключова роля играе волята за живот. Все пак съзнанието контролира тялото, а не обратното, и когато съзнанието ви престане да се бори, тялото ви също няма да оцелее. Подходите ли към оцеляването с пог­решната психическа настройка, никакви познания, обучения или умения няма да ви спасят. Най-важният помощник в оцеляването е способността да запазите спокойствие, да останете оптимисти, да се концентрирате, да се адаптирате към новата реалност.

Попаднете ли в ситуация на оцеляване в реалния живот, желанието да се „измъкнете“ може да бъде толкова силно, че да поеме контрол над всяка съзнателна мисъл и да ви поведе по пътя към саморазрушението. Мисълта за дома и семейс­твото може да изпрати мнозина в състояние на ментална безпомощност. В нашето всекидневие ние сме заобиколени от всичко, от което се нуждаем, за да живеем комфортно. В извънредни ситуации всички тези атрибути, всички тези удобства могат да изчезнат за миг, а това ще ни принуди да се адаптираме (и психически, и физически) към най-примитивни способи за оцеляване.

ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ПРОБЛЕМИ,

КОИТО ВЛИЯЯТ ВЪРХУ ШАНСОВЕТЕ

ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ

ТРЕВОЖНОСТ

Това е усещането за предстояща катастрофа, продиктувано от трудността да задоволим основни нужди. Симптомите могат да включват ускорено сърцебиене, пронизваща болка в гърдите, затруднено дишане, дихателна диспнея, хипервентилация. Възможно е да почувствате мускулни болки и болки в гърба, да усетите склонност да стискате един или друг предмет прекалено силно. Сред останалите симптоми се нареждат пресъхване на устата, диария, гадене, повръщане, трудно преглъщане. Външните симптоми може да включват пребледняване, изпотяване, прозяване.

Чувството за тревожност може да се отрази негативно върху способностите ви, ако не вземете мерки за преодоляването му. Най-добрата мярка в краткосрочен план е да се опитате да определите конкретните проблеми, породили въпросното чувство за тревога. Запишете ги на един лист и ги решете един по един. Докато решавате проблемите, които ви изпълват с тревога, вие най-вероятно ще ставате все по-уверени, а тревогата ще отслабва.

ДЕПРЕСИЯ

Депресията може да включва усещане за безнадеждност или неспособност да се справите със ситуацията, може би пред лицето на сериозни трудности или многократни провали. Напълно възможно е между тревогата и депресията да има връзка, а у мнозина се наблюдават симптоми като забавена реакция или вялост.

Депресията може да се задълбочи от чувство за вина или допусната грешка, особено когато не сте уверени в противното. Депресираният човек може да реши, че всички други на света биха се справили по-добре от него при конкретните обстоятелства. Това може да доведе до прояви на свръхконкурентно или доминиращо поведение от страна на околните. Лекарството, което да ни помогне да се справим с негативното мислене, изисква изпадналият в депресия човек да анализира ситуацията, да развие и реализира собствените си умения и да вземе разумни мерки за преодоляване на своите слабости.

Депресията е често срещано състояние, за което не бива да забравяме, че рано или късно отминава. Спомнете си, че дори най-великите личности в историята също са страдали от депресия. Уинстън Чърчил (британският премиер по време на Втората световна война) я наричал свое „черно куче“, но не си позволявал да остава твърде дълго в обятията ѝ. Направете опит за безстрастен, обективен анализ на своята депресия, не ѝ позволявайте да се задълбочава, да „пусне корени“, както се изразяват някои. Помогнете ѝ да отмине по-бързо.

СТРЕС

Съвсем естествено е в ситуация на оцеляване да изпитате стрес, особено ако става въпрос за злополука например. Стресът е естествен механизъм за справяне с проблеми, които изискват незабавна реакция – и наистина при подходящите обстоятелства стресът е в състояние да ни помогне да дадем най-доброто от себе си. Ако стресовият фактор продължи да действа за по-дълъг период обаче, реакцията на тялото ни ще стане твърде изморителна и на практика ще намали способността ни да се справим със ситуацията. Излагането на стрес може да провокира симптоми на тревожност и депресия като ускорено сърцебиене, храносмилателни проблеми, мускулни болки.

Най-добрият начин да се справите със стреса е като опитате да го овладеете, да го поставите под контрол. Това е трудно: ще изпитате силно желание да оставите реакциите на тялото да предопределят действията ви, в резултат на което може да изгубите самообладание. В същото време способността ви да овладеете стреса ще се усъвършенства с практиката. Стига обстоятелствата да го позволяват, направете съзнателно усилие да успокоите превъзбудения си ум и да забавите физическите си реакции (освен, разбира се, ако не се намирате в извънредна ситуация – например пожар – която изисква бързина на мисълта и действията). Идентифицирайте проблемите, които провокират стреса, анализирайте ги и ги разрешете един по един.

Промените в настроението нерядко са естествена част от ситуациите на оцеляване, особено когато човек е изморен или поставен под натиск – затова внимавайте, не поставяйте прибързани диагнози, тъй като така можете да отчуждите хората около себе си. В същото време обаче проявите на нетипично поведение сред околните могат да сигнализират, че е време да спрете, да почините, да предоставите на всички възможността да се съвземат, да попълнят резервите си от физически и психически сили.

Не забравяйте – колкото и тежка да е ситуацията, онова, което ще ви спаси, са именно вашите знания и умения, съчетани с вашите физически и психически способности.

 

ПОДГОТОВКА И ОБОРУДВАНЕ

Не изпадайте в паника! Силата на шока, който съпровожда лишаването от обичайните блага на цивилизацията – храна, вода, подслон, топлина, близост с други човешки същества – варира в зависимост от конкретните обстоятелства и вашите умения. Независимо от вашата биография или подготовка, жизнено важно е да превъзмогнете първоначалната травма колкото е възможно по-бързо. Не забравяйте дори за миг, че ситуацията, в която се намирате, най-вероятно не се различава от безброй подобни ситуации, в които са изпадали и оцелявали безброй хора, мъже и жени, както в миналото, така и в наши дни.

Запазете спокойствие! Не позволявайте паниката да замъгли ума ви. Възможно е да не го осъзнавате, но вие вече притежавате необходимите качества, за да оцелеете – решимост, упоритост, изобретателност, чувство за хумор. Трябва само да настроите, да адаптирате съзнанието си към променените обстоятелства. Може да не сте свикнали да си търсите сами храна или вода, но не забравяйте, че качествата и уменията, които демонстрирате при търсенето на работа или на работното място, или пък в стремежа си да осигурите най-доброто за себе си и своето семейство, са сходни с качествата и уменията, които хората някога са използвали, за да осигурят подслон, топлина и храна за себе си и своите семейства.

Докато се адаптирате и започвате да проявявате разумна предвидливост, ще установите, че умът и тялото ви вече за започнали да се адаптират максимално към новите условия. Сетивата ви, закърнели в комфортната градска среда, ще започнат да се изострят, съзнанието ви ще започне да се фокусира и да подготвя план за оцеляване. Останете ли силни, ще оцелеете, ще превъзмогнете трудностите, ще се превърнете в господари на средата, която ви заобикаля.

1. ДАЙТЕ ЦЯЛАТА ВЛАСТ НА УМА

Озовете ли се в непозната среда, лишени от обичайните житейски удобства, изправени пред постоянна смъртна заплаха, можете да изпитате силен стрес. Войниците и офицерите от някои специални части по света прибягват до специална форма на автохипноза, която да ги подготви за предстоящата битка. Тази техника включва дихателна медитация и автосугестия, които водят до намаляване честотата на сърдечния ритъм и спад на кръвното налягане. Това ефективно ограничава симптомите на тревожност, което на свой ред придава баланс на ума ви, кара ви да се чувствате здрави, с възстановени сили.

Така войникът може да си представи как се справя със ситуации, които пораждат у него страх. Човешкото съзнание е забележително в следното отношение: то не е в състояние да разграничи събития, които се зараждат особено ярко в нашето въображение от събития, които реално преживяваме Това позволява на войник, който изпитва силен страх от артилерийски огън например, да се защити до голяма степен като „привикне“ към т.нар. реакция на боен стрес. Всеки е в състояние да овладее въпросната техника за преодоляване на чувството на тревожност и стрес, провокирани от борбата за оцеляване.

Постарайте се да запазите ума си буден и активен през цялото време, като си мислите за неща, които бихте искали да направите в бъдеще. Създайте и развийте собствени ментални проекти – например започнете да пишете роман наум, като всеки ден съчинявате по една нова глава, или пък изложете бизнес идея и съставете бизнес план.

Следните личностни качества ще ви дадат предимство в борбата за оцеляване:

способността да концентрирате мисълта си и да импровизирате;

умението едновременно да запазвате спокойствие и да се адаптирате към ситуацията;

съхраняването на надеждата за най-доброто, като същевременно се подготвяте за най-лошото;

способността да идентифицирате, анализирате и превъзмогвате собствените си страхове и тревоги.

2. КАКВО ДА НАПРАВИТЕ НАЙ-НАПРЕД?

Студено ви е, мокри сте, гладни, може би дори ранени, около вас има пострадали и дори жертви. Ето какво трябва да направите:

Издирете оцелелите, разделете живите от мъртвите. Окажете първа помощ. Започнете с най-сериозните животозастрашаващи наранявания и завършете с най-незначителните счупвания, порязвания, ожулвания.

Потърсете дрехи и екипировка, които могат да се окажат от полза за оцеляването.

Намерете или постройте убежище, подходящо за средата, в която се намирате.

Съберете материали за запалването на огън, запалете огън.

Вземете оптималното количество храна и вода съобразно запасите, с които разполагате. Помнете: не бива да ядете прекалено много, ако разполагате с твърде малко вода.

Починете и възстановете силите си, не се движете, освен ако не е крайно наложително.

Редът, в който ще се заемете с тези задачи, зависи до голяма степен от обстоятелствата. Ако сте част от група, всеки от вас може да се захване с някоя от тях. След като решите въпроса с подслона и си осигурите топлина и провизии, психиката ви ще укрепне и духът на групата ще се повиши.

Не се тревожете прекалено много за цялостната ситуация. Решавайте проблемите един по един, стъпка по стъпка и така ще се измъкнете от трудната ситуация.

3. СЪСТАВЕТЕ ПЛАН ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ

Съставянето на план за оцеляване изисква спокоен, балансиран, пресметлив ум. Взетите на този етап решения могат да предопределят дали ще оцелеете, или не, затова трябва да съберете колкото се може повече информация, преди да съставите план.

Опитайте да определите точното си местоположение. Знаете ли приблизителната посока, в която се намира най-близкият аванпост на цивилизацията? Ако ли не, трябва да начертаете маршрут, който с най-голяма вероятност да ви изведе до цивилизацията.

Разполагате ли със средства за комуникация? С високочестотно радио или сателитен телефон? Със средства за сигнализиране на издирвателни/спасителни отряди като например сигнални ракети, дим от огън, огледалце (с което да сигнализирате на самолети или хеликоптер)? Свирка, за да привлечете внимание?

Съставете подробен списък на храната и еки­пировката, с които разполагате в момента. Оце­ляването ви изисква да използвате наличните ресурси по възможно най-добрия начин – да из­ползвате оптимално това, с което разполагате, и да заместите по някакъв начин онова, което ви липсва. Опитайте да прецените колко дълго можете да оцелеете с това, с което разполагате. Колко вода имате? Наблизо има ли още вода?

Оценете физическото си състояние – както вашето собствено, така и на околните. Нищо чудно да ви трябва време, за да се погрижите за наранявания или да съберете сили.

Оценете метеорологичните условия. Позволяват ли те на спасителните екипи да се доберат до вас? Налага ли се да изчакате времето да се оправи?

Онова психическо и физическо качество, изисквано от вас в най-голяма степен, е издръжливостта. Никак няма да е лесно да се справите с всички проблеми, с които ще се сблъскате. Само вие сте в състояние да решите какво можете да понесете и докъде можете да стигнете.

4. ДРЕХИТЕ МОГАТ ДА СПАСЯТ ЖИВОТА ВИ

Ако сте оцелели в самолетна катастрофа (или подобен инцидент) и сте се оказали в неблагоприятен климат, облечени в неподходящи всекидневни дрехи, ще се наложи да импровизирате. В такъв случай не забравяйте принципа на многото слоеве. Няколко тънки слоя дрехи изолират тялото по-добре от един или два дебели слоя. Многослойната система подпомага отвеждането на потта от тялото. Не забравяйте това, когато избирате дрехи за конкретен район, който се каните да посетите. Хората, облечени в ярки дрехи, по-лесно ще бъдат забелязани от спасителните екипи в сравнение с хората в дрехи с камуфлажни шарки или земни цветове.

ОТ КОЖАТА НАВЪН

Лекото термобельо запазва топлината на тялото ви, то не само топли, но и охлажда. Повечето съвременни тениски и потници от термоматерия отвеждат влагата по-далеч от повърхността на кожата и поддържат тялото топло и сухо. В горещ климат те подпомагат изпотяването и охлаждането. Същото се отнася и за клиновете от подобна материя.

През последните години се появиха дрехи от еднослойни изолиращи тъкани. Те навлязоха бавно на пазара, но днес са предпочитани от голям брой любители на природата. Въпросните дрехи се изработват от материя, наречена „пертекс“ (Pertex), допълнена от друга материя, изработена от полиамидни или полиестерни влакна (Fibre Pile), с миниатюрни „джобчета“ въздух за по-добра изолация. Еднослойните дрехи се носят директно върху кожата. Имайте това предвид при покупката на подобни дрехи. Когато материята прилепва плътно върху тялото, тя действа по-ефективно в отвеждането на влага от кожата благодарение на „дишащите“ си свойства.

ВТОРИЯ СЛОЙ

Ризите и блузите от полар (т.нар. micro fleece) са особено подходящи като втори слой облекло. Те притежават способността да отвеждат влагата и също трябва да следват линията на тялото. Много добра работа вършат леките ризи от тази материя. Постарайте се да купите ризите и блузите преди якето. Якето трябва да стои достатъчно удобно върху тялото и да не ограничава движенията. Вторият слой е най-ефективният от всички по отношение на изолацията на тялото, но за да функционира правилно, той трябва да остава сух. В полярните райони опазването от влага на изолиращия слой дрехи се превръща в голям проблем.

ПУЛОВЕРИ

Когато полагате физически усилия, не е разумно да носите прекалено много дрехи, в противен случай няма да можете да се облечете топло и сухо, когато е необходимо. Запазете топъл, сух пуловер или елек, който да облечете, когато спрете да вървите. Погрижете се той да ви е под ръка в раницата. Якетата тип ветровка могат да се носят върху тънки пуловери от полар, което ви дава възможности за повече комбинации.

При избора на яке не забравяйте да вземете предвид дебелината на всеки слой дрехи отдолу.

ЯКЕТА – ВЪНШЕН СЛОЙ

Налице е голямо изобилие от якета като материи, кройки, цени... Купете яке от дишаща материя, която осигурява отвеждане на телесната влага, но не позволява проникване на вода. Избягвайте водоустойчивите материи: те са удобни, ако стоите на едно място, но полагате ли физически усилия, дрехите ви бързо ще подгизнат от телесната влага, която водонепроницаемите материи няма да пропуснат навън. Затова инвестирайте в яке от дишаща материя. Да, то няма да излезе евтино, но какво значение има цената на якето, ако става въпрос за живота ви?

Гортекс (Gore-Tex) е особено модерна и популярна материя, но тя е тежка и заема прекалено много място в багажа. Отличен избор са дрехите от памучни платове, създадени по технологията вентайл (Ventile), тъй като те са леки и удобни. Материята е разработена специално за британските пилоти по време на Втората световна война. Намокрят ли се, влакната набъбват и създават водонепроницаема бариера. Платът изглежда влажен, но пропуска малко влага навън. Освен това изсъхва много бързо. Потърсете якета с дълбоки качулки и водонепроницаеми джобове.

ПАНТАЛОНИ

Леки, бързосъхнещи и ветроустойчиви – това са основните характеристики, които да търсите. Ако горната част на тялото ви е топла, леките панталони остават напълно подходящо облекло дори в студен климат. Предимство са панталоните с подсилени колене и допълнителни джобове, в които да носите карти или разни дреболии. Най-добрият избор са панталоните от терилен (Terylene) в съчетание с памук или платовете тип габардин.

ВОДОУСТОЙЧИВИ ПАНТАЛОНИ

Това са панталони, които да носите върху другите панталони, затова е добре те да имат странични ципове, които позволяват да ги облечете, без да събувате обувките. Добра идея е да изберете водонепроницаеми панталони от дишаща материя. По-скъпите модели предлагат подсилени колена с увеличен обем, което прави сядането и особено ходенето нагоре по стръмен склон далеч по-удобно.

ОБУВКИ И ГЕТРИ

Съветвам ви да подходите с особено внимание към избора на обувки. Постарайте се да изберете обувки, които са подходящи за планираната от вас дейност. Не избирайте най-здравите на вид обувки, а се посъветвайте със специалист. Обувките, предназначени за планински преходи, могат да бъдат изработени от естествена кожа или изкуствени материали и да имат полутвърди или твърди подметки, които да допълните с „котки“ за ходене по сняг и лед. Туристическите обувки и боти от по-нисък клас имат по-меки и гъвкави подметки и нерядко са изработени от здрава синтетична тъкан, наречена кордура.

В идеалния случай обувките не бива да са съвсем нови, те трябва да са „очупени“ и да пасват добре на краката ви, преди да се подложите на сериозно натоварване. Когато купувате обувки, вземете чорапите, които ще носите, и изпробвайте обувките с тях. Опитните планинари носят два чифта чорапи – едни по-тънки отгоре и други, по-дебели, отдолу – за повече комфорт, а и за да не получават мазоли. Разумно е да си купите обувки следобед, когато стъпалата ви са топли и разширени.

Винаги носете резервен чифт връзки и импрегнирайте горната част на обувките с помощта на гелове и вакси. Редовно проверявайте за прогнили шевове и други дефекти – не забравяйте, че грижите ли се за своите обувки, и те ще се погрижат за вас.

Гетрите са ценна добавка, тъй като не позволяват сняг, камъни, прах, пясък и дъжд да навлизат в обувките. Най-лесно се слагат и свалят моделите с цип отпред.

ШАПКИ

Човек може да изгуби до 50% от телесната си топлина именно през главата, а това прави шапката жизненоважна част от облеклото. Погрижете се да вземете със себе си поне една качествена шапка. Когато температурите са по-ниски, ще ви трябва модел, който да пази врата и ушите ви от студ и вятър. Ако знаете какво ще облечете, уверете се, че шапката ви се побира комфортно под качулката на якето. В пустинята е добре да следвате примера на арабите и да носите куфия, памучен шал или кърпа, наричана още шемаг. Ако не можете да намерите оригинална куфия, вземете квадратно парче плат със страна 100 см, което да можете да сгънете и да покриете с него главата, врата и раменете, а също и да го увиете около лицето си в случай на необходимост.

5. ВАШАТА РАНИЦА

Раниците се предлагат в безброй размери и форми, но е важно да изберете най-подходящата за вашите нужди. Изборът на раница зависи от обема багаж, който ще вземете, и от целите на вашия преход/експедиция. Когато носите товар на гърба си, ако той е разположен високо и плътно до тялото, тежестта му се насочва надолу, към земята, което напряга минимално гърба и раменете. Колкото по-отдалечена е раницата от вашето тяло, толкова повече ще натежава на раменете ви и толкова по-скоро ще провокира болки във врата и раменете.

Не забравяйте да подредите багажа си по такъв начин, че да можете бързо да си смените дрехите (например обличане на топъл пуловер или сухи чорапи), без да се налага да вадите всичко от раницата. Вътрешните отделения на някои раници са от ярки материи, което не позволява вещите ви да изчезнат в „черна дупка“. Добра идея е да опаковате някои неща в найлонови торбички, за да си гарантирате, че ще останат сухи. Военните често използват отделни водонепроницаеми торбички за всяка вещ. Така, дори те да прекосят река, използвайки раницата като своеобразен спасителен пояс, нещата им няма да се намокрят.

Ако възнамерявате да прикрепите към раницата си други предмети – пикели и прочие – уверете се, че избраната от вас раница има необходимите за целта външни джобове и колани.

6. ОСТАНЕТЕ ЧИСТИ И СУХИ

Най-важното – не забравяйте, че чистите сухи дрехи са топли дрехи. Една стара ескимоска поговорка гласи: „Който се поти, умира“. В полярните и високопланинските райони това важи с особена сила, но останат ли дрехите и тялото ви сухи, това рязко ще увеличи шансовете ви за оцеляване дори в районите с умерен климат. Ето защо е особено важно системата ви от дрехи да предава телесната влага навън от кожата, през слоевете материя, и същевременно да остава суха. По време на по-продължителни експедиции използвайте всяка възможност да изперете термобельото и дрехите от полар. Това не само ще подобри изолационните им качества, но обличането на чисти, свежи дрехи винаги повдига духа.

В горещ климат мнозина се изкушават да съблекат потните си дрехи. Не го правете! Макар влажните дрехи да не са никак приятни, потта в материята охлажда въздуха, уловен между кожата и плата. Това ограничава дейността на потните жлези и води до намаляване загубата на вода от организма.

7. КОМПЛЕКТ ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ

Направете си сами комплект за оцеляване, в който да включите най-полезните елементи от вашата екипировка. Те не са скъпи и се побират в малка тенекиена кутийка (идеални за целта са кутийките от тютюн). Носете я винаги със себе си (в джоба или в раницата), тъй като тя рязко увеличава шансовете ви да оцелеете независимо от обстоятелствата. Свикнете ли веднъж да носите тази кутийка, ще се чувствате некомфортно без нея. Съдържанието ѝ трябва да включва:

ветроустойчив кибрит (използвайте го само когато другите методи за палене на огън не дават резултат);

свещ – в случай на крайна необходимост можете да изядете лоения восък;

кремък и чакмак, малък трион и метална пръчка. И двете комбинации лесно ще дадат искри, с които да запалите огън. Ударете кремъка с чакмака или прокарайте триона по пръчката;

комплект за шиене;

таблетки за пречистване на вода;

компас;

хелиограф (или стар компакт диск);

безопасни игли;

лупа;

комплект за риболов;

телен трион, с който с лекота да прережете дебели клони (намажете го с грес, за да не ръждясва);

торбички за вода (големи полиетиленови пликове), които са особено полезни при носенето на вода, както и при направата на соларни дестилатори;

калиев перманганат;

тел за примки – месинговата тел е най-подходяща за залагане на примка за животни, тъй като не ръждясва и може да бъде използвана многократно.

ПОМНЕТЕ!

Не носете излишен багаж. Никога. Изхвърлете всичко ненужно, всички вещи, които са неподходящи за терена, на който се намирате. Вземете хранителни продукти, които не тежат много.

 

8. НОЖОВЕ

Един здрав нож с дървена дръжка и едно сгъваемо джобно ножче ще улеснят живота ви в трудни условия. Ножът има множество приложения – рязане на дърва, дране на животни, почистване на риба, отваряне на консерви с храна...

Поддържайте ножа си чист и остър! Използвайте кръгли камъни с по-груба и по-фина повърхност, за да го наточите. Навлажнете повърхността на камъка.

 

9. ПОДГОТОВКА И ПОДДЪРЖАНЕ НА АВТОМОБИЛА

Ще намалите значително рисковете да закъсате в отдалечен район, ако редовно проверявате състоянието на своя автомобил и полагате необходимите грижи за него. Важно е да умеете да извършвате основно обслужване и замени на място, в полеви условия.

Не забравяйте да проверите:

нивото на масло в двигателя;

нивото на вода в радиатора;

нивото на вода за чистачките;

течността в сервоусилвателя;

чистачките и пръскачките;

светлините;

налягането в гумите, състоянието на гумите и джантите.

При по-продължителни пътувания и експедиции трябва да се уверите, че следните елементи и системи работят както трябва:

ЕЛЕКТРИЧЕСКА СИСТЕМА

Светлини, бушони, свещи, дистрибуторна капачка и палец на разпределителя на запалването, кондензатор, стартер и алтернатор.

ШАСИ

Пружини, амортисьори, основни възли по шасито, двигателя и скоростната кутия, полуоски, диференциал, спирачни барабани, спирачни скоби, накладки, съединител, радиатор, маркучи, термостат, водна помпа.

МАСЛО И ФИЛТРИ

Филтрите за масло, гориво и въздух, спирачна и съединителна течност, масло за двигателя, скоростната кутия, диференциала, главините.

ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБОРУДВАНЕ

Нови и резервни гуми (съобразени с терена), крушки, батерии, кутии с ключ, катинари, туба за гориво, релси на покрива, върху които да закрепите багаж, шнорхел за двигателя.

ИНСТРУМЕНТИ

Гаечни/френски ключове, чук, пиломер, такаламит, помпа, резервни болтове и гайки, скоби за маркучи, изо­лирбанд, динамометричен ключ, комплект за ремонт на гуми, кабели за ток, ключ за смяна на свещи с резервни свещи, стойки/подпори в случай на смяна на гума, ключ за болтовете на джантите, инструмент за затягане или сваляне на вентили, резервни вентили, паста за запълване на малки пукнатини и дупки в изпускателната система.

РЕЗЕРВНИ ЧАСТИ

Ще трябва да приготвите необходимите резервни части съобразно конкретния модел на автомобила и района, в който ще шофирате. Проверете мрежата от автосервизи. Най-вероятно ще ви трябват следните резервни части:

крушки за стопове и мигачи, алтернатор, крушки за фарове, уплътнител за радиатор, амортисьори, течност за сервоусилвателя, моторно масло, ремък за вентилатора, термостат, лагери на колелата, уплътнения/гарнитури, странично огледало, накладки, маркучи.

ЕВАКУИРАНЕ НА АВТОМОБИЛА

Ако автомобилът ви затъне в кал, пясък или сняг:

лебедка, скоби тип D с винт, обикновено/еластично въже за теглене, крик за високо повдигане, лопата.

ЗАЩИТА НА АВТОМОБИЛА

В зависимост от терена, на който ще шофирате, може да се наложи да оборудвате автомобила с:

предна предпазна решетка, предпазна кора под картера, армирани маркучи за спирачна течност, защитни решетки на фаровете и стоповете, стоманена защитна клетка (roll cage).

10. ШОФИРАНЕ ОФРОУД

Най-общо казано, автомобилът трябва да остане в движение, като поддържа максимално сцепление с пътя/терена. Не карайте прекалено бързо офроуд и не се опитвайте да спирате на места с по-мека повърхност като кал или пясък, където колелата ще забуксуват.

ЗАТЪВАНЕ

Ако се наложи да спрете и колелата забуксуват, веднага отпуснете педала на газта и обмислете следващите си действия. Продължат ли колелата да се въртят, ще затънете по-дълбоко в дупката. Ако сте заседнали в мек участък, включете на задна и опитайте да се измъкнете бавно, като подавате малко газ. Ако автомобилът отново не помръдва, дайте леко напред, после леко назад и така го „залюлейте“ няколко пъти, за да улесните измъкването.

Ако и това не помогне, излезте от автомобила и помислете дали не можете да подложите дървета или камъни под гумите, за да подобрите сцеплението. В много случаи можете да измъкнете автомобила си с помощта на друг автомобил или на лебедка, като прикрепите единия край на въжето за предницата на колата, а другия – за масивен, неподвижен обект като дърво например.

Когато ви теглят или използвате лебедка, спазвайте следните правила:

Нека всички останали застанат на разстояние, равно на дължината на въжето за теглене.

Ако вие сте зад волана, вдигнете предния капак за допълнителна защита.

Сложете си здрави ръкавици, когато боравите със стоманеното въже на лебедката.

Носете ботуши/боти с добър грайфер, за да не се подхлъзнете.

Сложете парче плат по средата на въжето, за да намалите отката.

Закрепете другия край на въжето ниско долу за дърво или камък.

КОЛОВОЗИ

Шофирайте по коловози по диагонал, за да могат и четирите колела да останат стъпили върху земята и да осигурят максимално сцепление. Ако коловозите не са прекалено дълбоки, можете да карате в тях като влак. Внимавайте за внезапни поднасяния и не се съпротивлявайте на посока, в която ви водят коловозите. Ако те са прекалено дълбоки, ще се наложи да стъпите с левите (или десните) колела върху ръба, а другите ще останат в коловоза. Внимавайте автомобилът да не се подхлъзне и озове в коловозите и с четирите колела.

ПЯСЪК

С напредването на деня шофирането по пясък става все по-трудно и трудно, тъй като той изсъхва. Можете да намалите налягането в гумите, когато карате по пясък, но не заб­равяйте, че така намалявате и прòсвета. Ако автомобилът ви навлезе в мек пясък, преминете на режим 4х4, поддържайте постоянна скорост, превключвайте плавно предавките и дръжте волана прав.

ВОДА

Ако ще шофирате по вода, трябва да се уверите, че жизненоважните участъци от вашия автомобил (нап­ример електрическата система) са добре защитени и водонепроницаеми. Преди да преодолеете водно препятствие, проверете дълбочината на водата и силата на течението и огледайте за скрити опасности. Уверете се, че всички предмети вътре или върху автомобила са добре закрепени.

Пресичането на водно препятствие се извършва с ниска постоянна скорост, която поддържате, докато излезете от водата. След като се озовете на брега, огледайте автомобила и не забравяйте, че спирачната ефективност намалява временно след излизане от водата.

СКЛОНОВЕ

Автомобилите със задвижване на четирите колела (4х4) обикновено имат по-висок център на тежестта, което ги прави по-податливи на преобръщане. Склоновете на хълмове трябва да бъдат преодолявани право нагоре или надолу чрез движение на предавка, подходяща за съответния наклон. Поддържайте една предавка и не губете инерция, когато се изкачвате. Ако трябва да се върнете, дръжте крака си на спирачката и включете на задна. Спуснете се назад по склона на задна предавка. Когато се спускате, използвайте спирачния момент, който ви осигурява двигателят, не натискайте рязко спирачката, тъй като това може да накара автомобила ви да поднесе.