Световният бестселър на Стивън Хокинг „Кратка история на времето” се превърна в епохално събитие в историята на научната литература. Ангажиращият глас на автора й е едната причина, а другата са интригуващите теми, с които се занимава той: природата на пространство и времето, ролята на Бог в съзиданието, историята и бъдещето на Вселената. Но едновременно с това е истина, че през годините след публикуването й читателите многократно споделяха с професор Хокинг за трудностите при разбирането на някои от основните концепции в книгата.
Това е причината и съображението зад издаването на „По-кратка история на времето”: готовността на автора да направи съдържанието по-леснодостъпно за читателите, както и желанието старото издание да се осъвремени с последните научни наблюдения и открития.
Макар тази книга да е „по-кратка” в чисто литературен аспект, тя в действителност разширява големите теми в предишната. Вече ги няма чисто техническите концепции като математиката на хаотичните гранични условия. И обратно, темите, представляващи по-широк интерес, които в първоначалния си вид бяха донякъде по-трудни за проследяване, понеже бяха „разхвърляни” из книгата, сега са събрани в отделни самостоятелни глави, които включват относителността, изкривеното пространство и квантовата теория.
Тази реорганизация позволи на авторите да разширят областите от по-специален интерес и да отделят внимание на последните постижения на теорията на струните и вълнуващия прогрес в търсенето на всеобхватната, единна теория на всички физически взаимодействия. Подобно на предишните издания на книгата – но в още по-голяма степен, - „По-кратка история на времето” ще поведе онези, които не са учени, по пътя на вечното търсене на измъчващите ни тайни, скрити в сърцето на пространството и времето.
Трийсет и осем цветни илюстрации допълват текста и правят „По-кратка история на времето” вълнуващо допълнение със свое собствено място в научната литература.
Стивън Хокинг е Лукасов професор по математика в Кеймбриджкия университет. Неговите книги за непрофесионалистите включват сборника есета със заглавие „Черни дупки и бебета вселени” (Black Holes and Baby Universes) и „Вселената в орехова черупка” (The Universe in a Nutshell).
Физикът Ленард Млодинов, негов сътрудник в това ново издание, е преподавал в Калифорнийския технологически институт, бил е сценарист на „Стар трек: Новото поколение” и е автор на „Прозорецът на Евклид” (Euclid’s Window) и „Дъгата на Файнман” (Feynman’s Rainbow), както и съавтор на поредицата за деца „Хлапетата от основно училище „Айнщайн” (The Kids of Einstein Elementary).
Последните месеци преиздадохте страхотни неща, които не съм се и надявал да намеря. Част от липсващите малазани, книгите на Млодинов, Мичио Каку, а сега и Хокинг. Поддържате жива секцията за любознателни и се надявам скоро да допълните с някое ново заглавие или поне да преиздадете книгите на Сейгън, някои от които са просто неоткриваеми. Благодаря от все сърце!
Отлична книга!