Неолиберализъм, пандемия и
спешната необходимост от радикална промяна
Бездната
Тази книга с интервюта на Ноам Чомски просто трябва да се прочете в тези смутни времена. Разделена на три части, тя започва с острия като бръснач анализ на Чомски на неолиберализма, империализма, ЕС, ролята на религията в политиката, класовата поляризация. Втората част разглежда президентството на Тръмп и излага дългата история на американската външна политика, както и други въпроси, като здравеопазването, глобалното затопляне и образователната политика. Накрая разглежда различни варианти – анархизъм, комунизъм и социализъм. Това е отличен сборник интервюта, които осветляват енциклопедичните знания на Чомски по ключовите въпроси на деня и непоколебимата му критика към властта на глобалния един процент.
Чомски за активисти
Тези, които го смятат за мрачен и черноглед критик, ще открият на тези страници един неочакван Чомски. Тук световноизвестният автор говори за първи път в дълбочина за дейността си на активист, за своите възгледи и тактики. Чомски предлага нови и много лични подробности за опита си в тази област и разкрива себе си като критик с дълбоки убеждения и множество изненадващи прозрения за стратегиите на движенията. Книгата сочи нови посоки за активистите днес, включително и във връзка с кризата с коронавируса и икономическото прегряване, които експлодират в критичната 2020 г. – годината на президентските избори в Съединените щати. Читателят ще открие надежда и нови пътища към устойчив демократичен свят.
Доста подвеждащо заглавие, от въведението разбираме, че това са интервюта между 2016 и 2020 г., а темата е повече или по-малко Тръмп. Който е обратното на неолиберализъм, а с пандемия му се е налагало да се справя в последните месеци от мандата си.