„Принцът на тръните” ще ви потопи и удави. Ще ви отнеме съня.
Пазете се от Принца на тръните...
Когато е на девет, убиват майка му и братчето му. На тринайсет е главатар на банда кръвожадни разбойници. Смята на петнайсет да е крал...
Време е принц Йорг Анкрат да се върне в замъка на баща си и да вземе онова, което е негово по право. От деня, когато е видял как хората на граф Ренар убиват майка му и малкото му братче, а самият той е висял безсилно в плен на бодливата шипка край пътя, Йорг се опитва да отприщи тровещата го мъст и да въздаде справедливост. За него животът и смъртта са игра, в която няма какво да загуби.
Ала в бащиния му замък дебне вероломство. Вероломство и черна магия. Може ли един младеж, пък бил той и решен на всичко, да победи врагове с невъобразима сила?
Това е роман като острие на нож – наточен, студен, смъртоносен. Фантазия за отмъщение, заплитаща се около хипнотичния глас и нечовешката решимост на един млад принц. В тази книга всеки миг крие опасности.
Робърт В. С. Редик
ТРЪНЛИВО ИНТЕРВЮ
Марк Лорънс е автор на „Принцът на Тръните” – неговият дебют, първа книга от епична фентъзи трилогия за кралския син Йорг. След трагедия, променила живота му из основи, той се превръща в Принца на Тръните – коварно, безскрупулно момче, което застава начело на страховита банда разбойници. Въпреки възрастта си, Йорг действа безсърдечно. Истински плашещо е колко е лесно да се поставим на негово място и да го разберем.
Втората книга от поредицата - „Кралят на Тръните” - излезе на американския пазар на 7 август.
Наскоро интервюирахме Марк и си поговорихме за фентъзи, авторство и за бъдещите му планове след трилогията за Разделената империя.
------------------------------------------------------------------------------------
Дейвид Брук: Искам да ви благодаря, че отделихте време, за да отговорите на няколко въпроса.
„Принцът на Тръните” е на пазара вече около година. Удовлетворява ли ви успехът на книгата до момента?
Марк Лорънс: Да! Би било твърде претенциозно, ако не съм доволен от добрите продажби, чудесните ревюта и номинация за наградата „Гемел”. В морето на рейтингите винаги има по-големи риби и винаги се срещат и автори, които се представят по-добре от теб, и такива, които се представят по-зле. Честно казано, удивен съм, че изобщо съм автор – не очаквах този успех и всичко това е невероятен бонус за мен.
Дейвид Брук: Да си представим, че не съм чувал нищо за „Принцът на Тръните” и „Разделената Империя” – как бихте ми рекламирали поредицата?
Марк Лорънс: Никак. Не съм търговец и настръхвам при самата представа за това (без да искам да обидя търговците). Покрай публикуването на тази книга осъзнах доста неща. Например, всички онези хора, които се изреждаха да ми повтарят, че никой няма да издава книгите ми, ако не проуча пазара, ако не напиша идеалното писмо до някой редактор, ако не науча правилата и не играя играта... говореха пълни глупости. Не смятам, че трябва да рекламирам „Принцът на Тръните” - пред теб или пред когото и да било. Ако хората си купуват книгата, то е, защото са прочели добър отзив за нея, или им я е препоръчал приятел, или пък просто харесват корицата.
Дейвид Брук: Главният герой в книгата - Йорг - е доста стряскащ, но е много лесно да се поставиш на негово място. Какво е за вас героизмът в епичното фентъзи?
Марк Лорънс: Хм. Не съм сигурен, че разбирам въпроса. Явно за персонажите във фентъзи книгите по-често се налага да са героични и смели. Забелязвам също така, че за повечето читатели е невъзможно да не наричат персонажа, за когото четат, герой, ако той не е смел и героичен - просто слагат „герой” в кавички и ти обясняват, че изобщо не разбираш от фентъзи. Но това са глупави хора и смятам, че спокойно можем да не им обръщаме внимание. Лично аз мисля, че нито един от под-жанровете фентъзи не налага главните персонажи да са героични - не вярвам да го пише някъде в инструкциите. И аз, като 90% от хората, не чета инструкции за каквото и да било, ако мога да го избегна. Но съм убеден, че никъде не се посочва, че главният герой трябва да е смел рицар на бял кон.
Написах книга за един човек. Не обикновен човек, когото бихте срещнали на улицата - но някой, който може да се определи като човек. Единственото, което ме интересува, е персонажите ми да са интересни – не пиша наръчник за по-добър живот.
От личен опит като читател знам, че има автори – и то от десетилетия насам – които се отнасят към фентъзито като към литература за възрастни и в книгите си покриват всички аспекти на човешката природа, от най-хубавите до най-ужасните.
Надявам се във всичко, което казах до момента, да се съдържа някакъв полезен отговор.
Дейвид Брук: Много писатели, преди да се захванат с литература, са били журналисти или преподаватели. Вие сте се занимавали с изследвания в областта на изкуствения интелект. При това научно минало, придържате ли се в книгите си към някакви физични закони? Имам предвид магията – тя няма място в науката. Бихте ли нарушили някой закон на физиката в повествованието си?
Марк Лорънс: Магията няма място никъде - всички ние сме подчинени на законите на физиката, независимо дали знаем уравненията, скрити зад тях, или не. Аз съм физик, имам докторска степен по математика и без никакъв проблем мога да наруша която и да е научна теория в някоя своя книга, просто ей така.
Дейвид Брук: Като се има предвид, че вашите фентъзи творби не покриват изцяло нормите на традиционното фентъзи, какво бихте казали на читател, който не проявява особено желание да се запознае с жанра заради често срещаните стереотипи за мечове, магии, орки и елфи?
Марк Лорънс: Бих му казал да продължава с нежеланието си. Най-важното в една книга са стилът на писане и идеите, които авторът се опитва да предаде на читателите. Ако образите, в които са облечени тези идеи, са единствената причина някой да не хареса дадена книга или жанр, предпочитам той да не чете моите книги. При мен няма елфи и орки, но има мечове и магии. Дори и да имаше феи и гигантски птици, пак не бих взел предвид хората, които решават какво да четат въз основа на такива повърхностни детайли. Стойността на една книга далеч надхвърля това.
Дейвид Брук: „Принцът на Тръните” ми напомня за „Тъмната кула” на Стивън Кинг, където героите са в един свят, подобен на Дивия Запад, и се срещат с неща, които - без да разкривам нищо от историята - не изглеждат съвсем на място. Това е невероятна изненада за читателите. В книгата има и красиви мутанти... Трудно ли е да се установи баланс между различните жанрове?
Марк Лорънс: Въпросът предполага, че е необходимо да се установи баланс. Аз смятам, че в една книга може да се смесват най-различни жанрове по най-различни начини – и защо не? Няма нужда от установен баланс – просто пишеш, както прецениш.
Дейвид Брук: Наскоро сте съобщили в блога си, че телевизионните и филмови права за „Принцът на Тръните” и цялата трилогия са закупени от Стивън Суско - сценариста на „Гняв”. Доколко имате участие в продукцията, и трудно ли е да приемеш, че някой друг ще се разпорежда с творбата ти?
Марк Лорънс: Има огромна разлика между закупуването на правата за някоя книга и реалното й филмиране. Четох някъде, че са продадени филмовите права за около 1% от книгите, а едва 1% от тези книги се превръщат във филми. В момента това, че съм продал правата, означава само, че Стивън Суско може да обикаля Холивуд и да предлага идеята на различни студия със съзнанието, че единствено той има това право. Може спокойно да напише сценарий и да знае, че никой няма да го изпревари, като сключи сделка с някоя компания.
Колкото до втората част на въпроса – не, не е много трудно, най-вече защото съм реалист и не вярвам, че ще гледам „Принцът на Тръните” на голям екран, с пуканки в ръка. Би било чудесно, но не е много вероятно да се случи. Наясно съм също, че писането на сценарий е много по-различно от писането на книга. Никога не съм писал сценарий и ще е обидно за талантливите хора, които се занимават с това, да се опитвам да контролирам процеса по някакъв начин. А и не съм предал творбата си изцяло в чужди ръце – имам свободата да вземам решения на всички етапи; говорил съм за това със Стивън и той прояви голяма отзивчивост по въпроса. Общо взето, няма проблеми.
Дейвид Брук: Като говорим за кино – кой е любимият ви филм?
Марк Лорънс: „Изкуплението Шоушенк”. Една от причините толкова хора да харесват книгата ми е, че харесвам много от нещата, които другите харесват. На второ място за мен е „Властелинът на пръстените – Задругата на пръстена”. Безкрайно съм доволен от факта, че Питър Джаксън се справи така добре с филмирането. Толкин би се гордял. „Дванайсет разгневени мъже” също е чудесен филм – просто група мъже, които си говорят на една маса. Без никакви специални ефекти, а пожъна невероятен успех. Хареса ми също така и „Пазителите”.
Дейвид Брук: Винаги е забавно да си представиш кой би поел ролите на героите в евентуален филм. Вие кого бихте номинирали?
Марк Лорънс: Всичко ще се върти около актьора, който играе ролята на Йорг. Той е млад - и актьорът трябва да е млад и енергичен. Тъй като не познавам актьорите от сегашното поколение, бих използвал машина на времето и бих дал ролята на младия Джак Никълсън, Джони Деп или Хийт Леджър.
Това, което бих изисквал от тях – и съм сигурен, че биха се справили – е умението да контролират всяка сцена, в която се намират, да влязат в кожата на персонажа и да ме изплашат до смърт, като ми покажат, че са способни на всичко, без да ги провокират. Трябва да ме накарат да почувствам болката на Йорг, да се смея на черния му хумор и да стискам палци, че ще победи накрая, въпреки че душата му е по-черна от катран.
Дейвид Брук: С нетърпение очаквам втората част - „Кралят на Тръните”. Можете ли да ни кажете нещо, което да изостри още повече апетита на читателите?
Марк Лорънс: Според мен всички потенциални читатели вече ще са прочели „Принцът на Тръните” и ще са преценили дали си струва да продължават да четат поредицата, или не. Затова пак ще избегна рекламата. Мога само да кажа, че втората книга ще е по-дълга, по-сложна и ще навлезе в нови, непознати води. Хубавото при младите герои е, че израстват, независимо дали го искаш, или не.
Дейвид Брук: В интервю за “Fantasy Faction” казвате, че сте приключили работа по трилогията за Разделената империя. Бихте ли споделили над какво работите в момента? Моля ви, кажете, че ще ни зарадвате с още фентъзи!
Марк Лорънс: Завърших “Разделената империя”, преди „Принцът на Тръните” да излезе по книжарниците. Оттогава съм зает с работата си. Грижа се за най-малкото си дете, което страда от сериозно увреждане, и се занимавам с таен проект, за който не мога да кажа и думичка. Сега работя върху книга с името „Gunlaw” – странна фентъзи история за каубои, вдъхновена от един кратък разказ, който публикувах в “Black Gate Magazine” много отдавна. Звучи малко като „Тъмната кула” на Стивън Кинг – която прочетох, след като написах разказа, и се влюбих в нея. Но моята книга е много по-различна. В нея има минотаври и вещици, а мечовете, елфите и орките остават настрана.
Дейвид Брук: Спечелихте ме още с минотаврите! Много благодаря за отделеното време, Марк.
Здравейте!
Бих искал да си закупя поредицата "Разделената Империя"
Имате ли планове за преиздаване на книгите и ако да, можете ли да споделите кога?
Поздрави и благодарности!
Здравейте!
Възнамерявате ли скоро отново да преиздадете цялата поредица "Разделената империя"?
Поздрави!
Благодаря, че преиздадохте книгата - цялата поредица + Принцут на глупците вече е при мен! :)
Здравейте! Планирате ли допечатка?
Книгата е уникална!!! Лично на мен, ми липсваше малко повече магия, но не е фатално:)))
Определено "Принцът на тръните" много ми хареса, но няма да закупя "Кралят на тръните", докато не издадете и третата книга.
Цената на книгата се качва от няколко фактора, някои от които в България са по-влияещи от други.
Първи фактор: ДДС. 20% или не, много е. В други държави е 5%. В някои се субсидира даже книгоиздаването, а не им се теглят невъзможни данъци. Това, което се връща на фирмите в края на годината, не означава, че дефакто през годината не се облагат по описания начин. Да не говорим, че не се връща просто ей така. Пак има повишаване и реално 20% ДДС е само върху крайния продукт, като по веригата СИ ОСТАВА още ДДС, което не плащат издателствата, а плащат читателите. Семейният ни бизнес включва и покупко-продажба, и производство, така че съм наясно как стоят данъците и кое се връща.
Втори фактор: Търсене. Факт е, че в България фентъзито не е най-продаваното. То като цяло се продават най-вече буламачи като езотерика, self-help, други подобни глупости и любовни романи. Нас главно ни засяга фентъзи сектора, защото там са многотомните поредици, там е риск. При по-малко търсене се издава по-малък тираж, който трябва да покрие дадена печалба. Ако не покрие прогнозите, следващия път тиражът е по-малък, цената - по-висока често. И накрая даже може и да не стигнем до тираж.
Трети фактор: Комуникация. Това е абстрактен фактор. При недобра комуникация (която включва И реклама, и вслушване в искането на читателите, и отговори на въпроси и всичко) се намаля търсенето. Пример: Поръчвам си Сянката на Умелите и Влад Талтош. Идват ми, отварям ги - какво виждам? Всичко добре, освен първата книга от Умелите. Напълно очевидно е дефектна бройка. То се вижда от километри. Напълно съзнателно някой ми я слага в пакета. Аз напълно съзнателно повече книги от Бард няма да поръчам, защото никой дори не ми каза дали ще ми заменят бройката, да не говорим, че бях си използвал и 13 лева съкровище (което ми покри дефектната бройка, ама какво...).
Много харесвах Бард навремето - когато всичко се правеше качествено и имаше комуникация. Днес ми предлагат книга за 20 лева, която реално е тоалетна хартия с корици, които се белят. (Визирам Песен за Огън и Лед, чието оформление е под всякаква критика) Не може Колибри да ми предлагат Първият Закон за 20 лева, със качествени корици и листи, а вие за 25 лева да ми предлагате тоалетна хартия. Да не говорим за идиотските преводи на Русинов.
Малко по-долу човек от Бард описа в общи линии кое води до завишената цена на книгите. А вие се хванахте (игнорирам дискусията за това как се начислява данъка, защото беше смешна) за това ДДС като единствена причина за проблемите с неиздадени поредици. Аз например мога да предположа, че лошите преводи и грешките в книгите са също резултат от повишаването на цените на услугите, в случая на преводачи и редактори (ако приемем, че срещу по-малко пари се получават по-лоши услуги, т.е. кофти преводи и повече грешки в книгите).
И както вече казах, аз мисля, че тази 'криза' в издаването при тях не се дължи само на сметките, които очевидно не излизат, а и на цялостната политика на фирмата. Не може толкова поредици да се започнат и прекъснат, особено във фентъзи жанра, и феновете да не започнат да недоволстват. Просто няма как да стане. Остава само да направят някаква промяна в политиката на издаване и разпространение, за което тук вече се споменаха достатъчно предложения, иначе не искам да си представям какво ще стане.
Остава да видим дали нещо ще се промени. То си зависи и от читателите де. Никой от нас не може да знае дали и в каква степен недовършените поредици афектират продажбите. Можем само да спекулираме и изразяваме мнение по форумите, че нещата са зле и е лошо да се прави така, но реално никой от нас не разполага с данни да видим дали нещата са наистина толкова зле, или пък напротив - частичните поредици си им изкарват достатъчно пари за да продължават напред, въпреки всичко. Тук например, след започната от мен дискусия за поредиците, са събраха много негативни коментари за тази тенденция, но дали и колко това касае някой от Бард ... не се знае.
U2, наистина не си наясно. Точно това ДДС, за което говориш се връща. Ако прочетеш ЗДДС и Co. ще видиш.
За Стен така и не разсъждаваш. Не снямат да пускам отново, това което вече съм писал в предишните си коментари. Само накратко: сами си стесняват пазара.
Наистина няма много издателства, които издават такива многотомни поредици, но това не значи, че не бива да се критикува, щом нещата не се вършат коректно. Освен това ситуацията е много различна. Едно е да имаш, както ти бях казал по-горе, издадени само последните две книги от многотомна поредица, но другите да са били в огромен тираж/допечаташ ги скоро след това/още висят по книжарниците/намират се лесно на старо и съвсем друго ако всички тези неща липсват. Ако ми кажаш, че не е вярно... Сам си стесняваш пазара и после се оплакваш от ДДС, липса на интерес (как да няма липса на интерес като ти сам смаляваш евентуалната аудитория). Така е и с всички тези "недовършени" поредици. Ако след 5 години решат да пуснал следващите томове, след като наличните днес липсват, пак ще си скасят аудиторията сами, ще направят нереализирани печалби и после ще прекаснат тогавашните поредици (които ще са недовършени след 5 години) и ще се оплачат с липса на интерес. Всички виждаме, че така става. Най-потърпевши обаче сме почитателите, защото ние искаме да си дочетем историите, търговецът иска просто печалбата, той постига печалба и така.
За културата отново: Не можеш да сравняваш книгите и четенето като ценност сега и преди 70 и повече години. Нещата са коренно различни. Книгите отдавна не са толкова ценни, с какво ме развива четенето на любовни романи? Честно казано много от фентазитата са си на ниско ниво като литературна стойност. Разбира се, има и достатъчно, които не са. Всеки си подбира и си прави изводите. Дали една книга е стойностна е нещо различно от това да те развива културно. Зависи от това което искаш да намериш в книгата, ако търсиш само развлечение в една конкретна книга и тя не те обогатява интелектуално особено, но пък наистина ти помага да релаксираш... значи книгата е била стойностна. Това е моето мнение. Но това последното са изцяло други неща, и мисля, че няма нужда да се дискутират тук.
Да така вече написано раззбирам какво имаш впредвид - именно за това е механизма с връщането на ДДС в края на годината за фирми и учреждения. За съжаление при нас е така - 20% най-високото ДДС в Европейския съюз, че и за всичкое така без значение дали е техника, книги, храна...Дано само имаме възможност да си закупуваме книги и занапред и на хартия(друго си е за мен да си я хванеш да си я разлистиш) :)
Миро, това е едно на ръка(въпреки, че не знам книжарниците да имат право да облагат с ДДС, но съм виждал да продават книгите на различни от коричните цени. Особенно когато книгата е преиздадена на по-висока цена, те си лепват на старите бройки новата цена и готово).
Но тук говорим за друго - например печатницата сключва договор с Бард да напечата книгите, но преди това трябва да закупи материали(хартия, мастило, лепило и т.н.) за да напечата книгата. Според мен(поправи ме ако грша) тя плаща ДДС върху тези покупки и съответно това ДДС оскъпява услугата, която печатницата предлага на издателството. Например купуват хартия за 1 лв, което се облага с данък 20 ст. Печатат с мастило за 50ст, покупката на което е обложена с данък - 10 ст. И накрая искат печалба от 2 лева, за да си покрият останалите разходи и да са на печалба. Така излиза, че книгата вместо да струва 3.50 на Бард(1 лв хартия и 50 ст мастило и 2 лв за услугата), тя им струва 3.80(1.20 за хартия, 60 за мастило и 2 за услугата). Вече като краен продукт на готовата книга Бард слага своите разходи и своята печалба и слага цена 20 лв., на които отново се плаща ДДС за крайния потребител. Но по веригата ДДС-то се е натрупало и реално ти като потребител не си платил 4 лв ДДС за АД(на цена 20 лв), а отделно си платил и 30ст. за хартия, мастило и лепило и кой знае още какво по веригата, защото без тези данъци, Бард щяха да закупят книгата за 30 ст по-малко и щяха да ти я предложат за 30 ст по-малко. Не е ли така? А книгата няма да излезе 100 лева.
В противен случай трябва да приемем, че печатницата купува всичките си консумативи без да облага тези покупки с ДДС и го продава на Бард без да се обложи сделката с ДДС, понеже с този продукт в последствие ще бъде произведена книга, която ще бъде обложена? Мен това ми прелича по-скоро на данъчна измама... Не съм учил право, но са ми обяснявали подробно как стоят нещата. Съмнявам се че са ме излъгали, или че човека не е бил наясно. Остава или аз да не съм разбрал нещо(ако е така се извинявам и ще те помоля да ми го разясниш), или просто говорим за различни неща. Според мен обаче тази хартия и това мастило са закупени и обложени с данък. А тези 30 стотинки, които оскъпяват крайния продукт(вместо да струва 19.70, той струва 20), също са обложени с данък и вместо ти да платиш 3.94 ДДС на 19.70, ти плащаш 4 лв на 20.
Като човек наскоро изучавал конкретно финансово право - има си Закон за Данък добавена стойност(ЗДДС). Ако ДДС се прилага по 3-4 пъти следва, че една книга трябва да струва 100 лева...По тази логика Бард казват "Ад" я пускаме на 20 лева и всяка книжарница може да си каже абе я да си я обложим и ние с по едно ДДС и да я пуснем на 24 лева - точно това се избягва с връщане на ДДС на търговците по веригата, за да не се получи облагане повече от един път и т.н. Не се заяждам просто това си е в закона заложено и си има съответните механизми...
:D:D:D Понякога се чудя дали изобщо да отговарям на такива постове. Аз си мислех, че ако напиша как стоят нещата, може някой да се позамисли, ама уви. Явно съм сгрешил. Колкото и да не съм наясно, съм достатъчно наясно, че да знам(явно за разлика от теб), че ДДС-то е повторим данък. Казвам го просто така, ако не ти е известно. ВСЯКА търговска сделка се облага с ДДС. Никой няма да чака Бард да издаде книгата, че да им вземе данък върху покупката на правата на тази книга. ДДС може да се плати 3-4 пъти. Точка.
А дали четенето развива културата? За втори път се чудя защо изобщо отговарям на човек, според който е спорно дали четенето развива хората интелектуално. Нищо не развива интелекта повече от четенето. Да, има неща без които спокойно можеш да минеш, има други без които е задлъжително да минеш, но е в пъти по-добре да ги четеш тях, отколкото да гледаш Биг Брадър, От местопрестъплението и т.н. Вскуса се изгражда, когато си прочел стотици книги. Тогава можеш по-лесно да правиш подбор на това, кое би ти харесало. С изключение на научнопопулярната литература и т.н. целта на книгите е да си отпочинеш от ежедневието, а не да те обогатят. Когато една книга го прави - нямам право да съдя читателя й, колкото и да е слаба според мен. След 5 години, ако този читател е прочел 200-300 книги, той сам ще разбере, че е чел глупости. В седмицата прочитам по 2-3 книги и няма как да не прочитам и по някоя слаба тук-там. Но така ги подбирам, че не мисля, че с някоя съм си изгубил времето. Не мисля, че има някой, който прочита по 10 книги в месеца и не знае какъв му е вкуса и какво да си купи. "Чалгата" можеш да я подхванеш само ако си купуваш книга по веднъж в годината и 90% от авторите са ти неизвестни. Трябва да си чел от всичко по много за да можеш да кажеш коя книга е добра и коя е лоша. Кой жанр ти допада най-много. Имам приятели, които казват, че не могат да четат фентъзи... а не са чели никога. Да, Бард(и не само) издават неща до които не бих се докоснал. Чопра, Е. Л. Джеймс и разни други шарлатани, но без да си прочел някоя слаба книга тук-там няма от къде да знаеш кое ще ти хареса.
И за гениалния ти пример за Стен - само ми кажи колко хора по света четат англоезична литература и колко четат на български и сам ще си отговориш на въпроса защо Стен още е налична на английски и дали има смисъл да се допечатва и у нас. Бард са издали последните книги в по-малък тираж, просто за да довършат поредицата за феновете, без абослютно никакво желание да продават цялата серия на още 50-100 души. Никъде не виждам някой от Бард са е оплаква, че Стен не върви. То не вървят добре, някои от предицивите в които има първа и втора книга, пък ти искаш да вървят тези в които има 7-8 книги!? Самия факт, че тази поредица е толкова дълга отказва доста от хората, които търсят четиво за отпуската. Издали са я, който е купувал я е прочел. Който не е - издават нови. И в България не са ги пуснали за 15, а за 10 години, с 2 повече, отколкото тези, които са ги чели от първата книга. Да, имали са възможност да ги издадат по-бързо, но така или иначе не си бил по-ощетен от тези, които са я чели през 80-те в Англия. А сега вместо да започнещ нова поредица, ти мрънкаш, че не е преиздадена стара. Когато сегашните остареят ще мрънкаш пък за тях. Една тилогия е лесно да се издаде с надеждата, че в края ще може някой да закупи всичко. Но как искаш от Бард да издават 10 книги през 1 месец, понеже ти държиш да ги имаш всичките на куп. Действителността в България е такава, че докато твоята пазарна логика е да си купуваш серия от 10 книги след като са излезли всички, ще си четеш само последните 3-4 на Български, понеже другите ще са изкупени от тези, които не са си губили времето. Или си ги поръчвай на английски, не виждам някой да те е спрял. Кое друго издателство е пуснало поредица от 10 книги и може да ги закупиш всичките на куп, та критикуваш Бард, че не се сещам? И не ми сравнявай Бард с Тор, ако боичаш. Дай нещо от родния пазар. Искам пример с една поредица от +10 книги, която цялата е налична, както е КнВ. Както беше Малазана до скоро. Може би Мечът на истината? Или коя серия? Има 3-4 поредици, които поддържат интерес и са достатъчно нашумели, че да си заслужава да се издадът от край до край и тях ги има на пазара. Хари Потър и Песен за огън и лед например. Златните години на военната фантастика са били по време на студената война и да издаваш Стен е начинание, което няма как да има много фенове. Просто се търси друго. Нещата, които си писал са откровенно смешни, за да продължавам спора. Имаш си свое мнение, живей си с него. Аз ги виждам нещата по друг начин, но интересно защо и всички издатели ги виждат подобно на мен. Може всички да грешим, знае ли човек кой ще е следващия бизнес гуру. Елементарната логика, която трябва ти да проумееш, че ако искаш да четеш дълга поредица си поръчвай когато ги издават. Бард не са подвели хората, закупили Стен на времето, а за изпусналите влака, като теб и мен си представи, че изобщо не я предлагат в момента. За нас има нови поредици.
Ясно е, че издаването на книги си е бизнес като всеки бизнес, издателствата целят максимална печалба с колкото се може по-малки разходи. Коментарът ми за цените се отнасяше по-скоро за новите поредици, които се опитват да лансират. Феновете на Малазан и на останалите утвърдени поредици, естествено, ще заплатят по-високата цена. Аз самата се изтърсих за последните две книги от Колелото, но нямаше как. Друг е въпросът, че тези същите читатели няма с такава готовност да платят 16-18 лв. за неизвестна поредица от малко известен в България автор. Аз самата винаги по-лесно си купувам книги от автори, които познавам и са ми харесали, отколкото когато трябва да избирам между непознати. И съм абсолютно съгласна с коментара ти за Стен, абсурдно е да се очаква, че тази книга ще се купува като топъл хляб, при положение, че първите части не се преиздадат. Подобно е положението и с поредицата на Робин Хоб ,,Шутът и убиецът". Тя е продължение на ,,Придворния убиец", само дето откакто пазарувам от сайта на Бард, а това са вече 7-8 години, допечатка на първата трилогия няма.
U2, човек. Не си наясно с данъците. 20% е и толкова. Не всичко друго е обложено. Има и връщане на ДДС за много разходи, това не знам дали го знаеш. Дали четенето развива културата в днешно време е друг въпрос. Не мисля, че всяко четене я развива. И в четенето има "чалга".
За Стен примерът, прав си, не е идеален, перфектен е. В чужбина издателите са я издали за 8 години, при положение, че знаят, че предните книги още ги има или са допечатани. Можеш и днес да ги откриеш. Тук ги пуснаха за 12-15 години, като последните без първите... 7-8 да са налични. Разликата е огромна. Друго е да си пуснал огромен тираж, да се е разпродал и след това да пуснеш последните две книги, както е било в чужбина. И съвсем различни тук да пуснеш няколко стотин/хиляди бройки и десетилетие и нещо по-късно да вкараш на пазара последните две книги. Какъв е шансът да се купят? Така или иначе малкият пазар на страната, за който ти говориш сам, се стеснява само до хората, които вече имат първите 7 книги!!! Това са колко?! 100 човека? 200? И евентуално няколко заблудени читатели, които ще си помислят, че освен тия двете, други книги няма. Елементарна логика ти трябва да го проумееш.
VokialBG, не е точно така. ДДС се плаща по 3-4 пъти и наистина е сериозна спънка за по-ниски цени на книгите, а тук само държавата може да помогне. Не се сещам за друга страна в която ДДС-то да е толкова високо и да няма отстъпки за издателите. В това отношение правителството ни спъва супер много един отрасъл свързан пряко с културата на населението, но това е друга тема. Впрочем, освен хотелиерите не се сещам други да са облагодетелствани от по-ниско ДДС. То оставаше и там да не го намалят де. Та на темата - Първо се купуват правата на дадена книга, където се плаща ДДС. После има сделка с печатница, където също се плаща ДДС. След това тази книга се предлага и на крайния потребител и отново има ДДС. Сигурно над 30% от тази корична цена отива под формата на данъци. Има и куп други стелки по пътя, които също са облагани с данъци, а това оскъпява крайния продукт НАИСТИНА МНОГО. Едни други 30% отиват и за печат, защото и печатниците искат своето, а минаха времената, когато само Бард предлагаше фентъзи. Сигурен съм, че четящите хора не са по-малко, но напоследък станаха доста издателствата насочили се към фентъзи - Инфодар, Colibri, MBG, Artline, Изток-запад и т.н. също взимат част от фентъзи пазара и това намаля бройките, които Бард продават. Избора е голям и е нормално дяла на Бард да намалее. В България също така пазара не е чак толкова голям и не можеш да си позволиш да не вземеш предвид останалите и да издаваш всички книги в големи тиражи. А когато издаваш по-малко бройки, процентно върху всяка книга се качват всички други разходи. Печатницата прави по-малка отстъпка, а един преводач например няма да ти взема по-малко пари, защото ще издадеш книгата в 1 000 екземпляра, а не в 5 000. Така процента, който взимат печатниците, преводачите, автора за права на книгата и т.н. и т.н. става все по-висок върху всяка бройка и това я оскъпява. Ако могат да продадът 10 000 бройки могат да си позволят да пуснат книгата за 2-3 лв по-малко, но сега за 2 000 трябва да си избият всички еднократни разходи като превод и права, а явно това е цената на която е възможно да се избият тези разходи. Бъдете сигурни, че ако могат - ще смъкнат цените за да излязат пред конкуренцията. Но като погледнете колко пари искат и другите издателства става ясно, че всеки е маналил до минимум цената. А да Ви кажа честно книгите на Бард са по-здрави и качествени от тези на Колибри например. Отделно Бард имат доста служители, които получават заплата, плащат и на куриерите за поръчки над 40 лева, за слкадове и т.н. и т.н. Тези разходи не се покриват от 50 души решили, че искат целия Стен на куп. Тези разходи се покриват от доста повече продадени бройки. А да не говорим, че трябва да имат и печалба след всичката тази бъркотия, защото надали някой работи даром. И не на последно място - Бард дава отстъпки до 30 процента, понякога и повече на промоция. Малко издателства са толкова щедри:)
А примера за Стен не бих казал, че е добър. Както беше написал човека от издателството - има книги в към които няма висок интерес и отнема много време да се пдодадът. Аз лично смея да твърдя, че Бард заслужават похвала, че са завършили Стен за всички хора, които през годините са купували поредицата. Да, не са я издали за 1-2, а за 10 години, но читателите в оригинал са ги прочели за 8 години, понеже в такъв период са излизали книгите. Такаче не мога да кажа, че Бард са забавили българския читател кой знае колко повече, отколкото авторите са забавили англочетящите. Да, имали са възможност да я издадът по-бързо, но така или иначе са довели начинанието си до край в периот в който и авторите са го довели до край. Запитайте се например по колко време чакаме от Мартин следваща книга? По колко време чакахме от Джордан? Аз лично ще се радвам и по 1 книга в годината от серийте на Хофман, Ейбрахам, Чайковски и Сколс. И ще съм доволен, че продължават да ги издават.
Та по казусите за цените и поредици като "Стен", "Вор" и "Седемте слънца"(в които има налични само последните книги) мога да кажа, че напълно разбирам и подкрепям Бард. Да, Стен ми се стори интересна, а дори и втора ръка няма къде да ги намеря. Сага за Воркосиган също ми се вижда интересна и няма как да я започна, но въпреки това адмирирам Бард, че продължават да радват хората, които са започнали поредиците преди години. Който е искал да си е закупил книгите на време. На който ЕГН-то не му е позволявало да ги купува тогава - мисля, че има предостатъчно книги на пазара, че да оплакваме чак толкова старите поредици. Намираме се в България и е убийствено за издателите постоянно да си дават парите за допечатки на стари книги, вместо да издават нови с които да са конкурентни.
А сега критиката - Не мога да приема отказването от някоя поредица по каквито и да са причини. Когато си направил лошо маркетингово решение да я започнеш си длъжен да спасиш честта си и макар и малко на загуба с леко закъснение да я довършиш. Тази загуба в дългосрочен план (СПОРЕД МЕН) винаги ще се избие, защото редовните читатели са доволни и спокойни. Ако заминеш няколко поредици недовършение е нормално да ядосаш доста хора. Бард са голямо издателство с име и история във фентъзито и фантастиката. Аз чета страшно много и за това купувам страшно много. Влизам им в положението и разбирам забавянето на Хофман, Ейбрахам, Сколс, Чайковски, Роботите, Стоманения плъх и т.н. Но разибрам забавяне, а не прекъсване! При положение, че съм уважил инициативата им и съм ги закупил съм на мнение, че и те трябва да уважат мен и рано или късно да бъдат издадени продълженията, понеже както споменах по-горе - има доста издателства, които започнаха да печатат фентъзи и е най-лесно просто да отидеш на съседната сергия. Уважението е взаимно и трябва да се заслужи и защитава. Когато се хващаш на хорото го играеш до край. Бард не са еднодневно издателство, което утре няма да го има, но ако иска лидерска позиция на пазара, каквато има последните 20 години е необходимо да пресметне по-добре, кое е добре за тях. Да спрат поредица и да загубят фенове или да загубят определена сума пари и да запазят феновете си. Лично аз продължавам да им вярвам, защото за мен Седемте слънца, Вор, Стен, Малазана, както и всичко от Фийст доказват, че могат да държат на читателите си. Да се надяваме, че ще е така и с останалите поредици. В ИСФ също са издали първите книги от 1-2 нови поредици. Там също се надявам да издържат до края. Забавянето е нормално, няма какво да се лъжем. Но сега съм започнал 5 поредици, които според форума тук са на кантар и ако бъдат подведен и не се продължат, наистина ще се зачудя за в бъдеще дали да купувам. Издава се толкова много фентъзи, че има за всички.
Обявявам бойкот на поредиците на Бард,който току що започват да излизат,докато не стане сигурно,че ще изкарат целята поредица.Няма да повторя грешката със Сянката на Умелите.Защо да купувам Псалмите на Исак,след като няма да излязат всички?И защо вместо да издавате тези Псалми не издадохте още две от Сянката примерно?Едва ли е щяло да ви бъде по скъпо,но просто ще се покажете като сериозно издателство.Работата си е ваша,Сколс го има и на други езици.При всички положения,ако ви чакам вас да издадете цялата поредица ще се науча да чета добре на поне още един език
Ина, издателите чисто и просто ще се оправдаят с ДДС по тези въпроси. Макар, че има други пера, които оскъпяват повече. Ако ги нямаше тия разпространителски мрежи, или по-точно ако ги имаше, но работиха с други отстъпки (което в случая играе роля на надценка), тогава книгите щяха да са много по-евтини. Виж. В издателския бизнес ти влагаш сумата от X лв. в едно заглавие, тая сума ти трябва да се я върнеш възможно най-бързо, за да можеш да инвестираш същото Х лв. в друго заглавие, а и да можеш да реализираш печалба и да си я разделиш със съдружниците. Значи имаш два варианта - продаваш много за по-малко пари или пък продавап по-малко за повече пари. Обикновено се залага на второто. Себестойността на една книга в днешно време е доста ниска. Но пък ние я купуваме на доста завишена по редици причини, някои от които неоправдани. ДДС не е една от тях. Повечето книги от по 15 лв. могат да вървят на пазара за 10, но не става поради пазарни причини, за които ти обясних. А поредиците не става така, заради липсата на пари, феновете купучат независимо от цената, сега ако пуснат Малазанската за по 30 лв. на том, пак ще се купува. Проблемът е, че издателите не са особено разумни в действията си. Примерът със Стен, който посочих по-долу е достатъчно красноречив. Сега сигурно са заклеймили Бънч като автор, защото не се купува. Ама как ще се купува, след като чак сега излизат последните два тома от поредица, чиито първи части илизат пред повече от 10 години. Излиза, че се разчита хората, които едно време са си взели първите томове ще са си ги кътали, сега ще се сетят и ще си ги изкупят и тези. Това е... ами глупаво да се мисли. Но, това си е бизнес, лошите бизнес решения се наказват по този начин - имаш залежели заглавия, от които не можеш да си върнеш парите.
Прекъсването на дадени поредици не носи нищо друго, освен негативи за издателството и доста недоволни читатели. Аз от Бард имам няколко недовършени поредици - Войната на студенокръвните,Тъмните му материи, Войната на мрачния, Сагата за Реклюс, Мъглороден и Сянката на умелите. Сега като знам, че Сянката няма да бъде завършена, въобще няма да си правя труда да купувам останалите. И честно казано смятам, че слабото търсене на дадени поредици има повече общо с високите цени на книгите, отколкото с липсата на интерес. Приемам, че една книга 800-1000 страници може да струва над 20 лв, но една книжка в рамките на 300-400 страници да струва 16-17 лв идва малко множко за джоба ми. Точно затова предполагам, че по-голямата част от читателите, чакат съответната поредица да излезе в промоция, преди да си я купят. Да не забравя ме и алтернативите -човек може да си поръча от bookdepository, които предлагат безплатна доставка от Англия до тук, в някои случаи по-ниски цени и бохсети на промоция. На такъв конкурентен пазар, според мен ви трябва нова стратегия.
Точно за Стен много на място и правилно - определено ми се стори интересна и потърсих първите части, но просто никъде не намерих и логично се отказах - както казваш поредица с 10 книги да я почвам от 5-6-7 книга просто не върви...Същото бих могъл да кажа и за Реймънд Фийст - Студенокръвните, Конклава,Царството на мрачния бих искал да видя преиздадени...
Още нещо. Това че читателите купуват пътвите части на поредицата и по-нататък спират. Ами да така е, така е било винаги. Ама искренно се забавлявам, като виждам, че пуснахте последните 2 тома "Стен" на Бънч и Кол десетилетие и нещо след първата, когато останалите книги са напълно неоткриваеми и може би, очаквате някой да ги купи?! След като дори на старо първите не се откриват... Как може да очакваш от една поредица в да кажем 10 тома, да имаш последните 5 и да се чудиш защо не вървят... ако някой очаква да се продадат на хора, които имат първите 5... това е невъзможно. Мисля, че напротив, да се прогнозират бройките е елементарно ако имаш толкова дълъг стаж на пазара.
Мен ми е интересно защо рекламират толкова Ад... книга, която няма нужда от реклама, за да вдигне печалби до небето. Всеизвестен факт в този бизнес е, че определени книги се саморекламират, други обаче имат нужда от реклама. Ако Бард имаха някакви малко по стойностни типчета на робота, които да слушат, щяха да имат поне тройно повече печалби. Аз също вече не почвам поредици от тях преди да са завършени.
Предлагате добри неща, ама защо не "омнибуси"? Една тухла с три книги в нея. Чиста работа. И феновете ще са доволни, защото излиза всичко и издатеслтвото - защото се купува на един път. Ама защо ли давам акъли...
наистина се получава един омагьосан кръг в който читателите не си купуват книгите от дадена поредица защото не вярват че тя ще бъде издадена, а издателите спират поредицата, защото има ниско търсене.
Важното е да се разбере че за разчупването на това статукво главна роля играе издателството.
изчакайте дадена поредица да бъде напълно издадена, купете правата за всички книги преведете ги и ги пуснете в рамките на 3-6 месеца, да видим дали няма да има търсене
Наистина, ако поредици от рода на "Разделената империя" са рекламирани и на една трета колкото "Ад" (без да искам да навлизам в дискусии за това колко беше оправдана тази реклама понеже все пак за всеки влак си има пътници) мисля, че няма да има никакви въпросителни около завършването им...
Признавам, че рекламата не ми е силата, а и едва ли вие сте разбрали, че съществува такова нещо чак сега от коментарите тук, но все пак - колкото и да е намалял пазара в България си мисля, че продължава да има десетки хиляди хора, които четат. Може би сравнително малка част от тях са фенове на фентъзито (понеже все пак за фентъзи говорим в момента). Според мен не е невъзможно с подходящите средства част от четящите да се привлекат към фентъзито, понеже то е ясно, че и с цялата реклама на света не можеш да накараш някой нечетящ да прочете "Малазанската книга на мъртвите" да речем...
Във всеки случай мисля, че трябва да се предприеме нещо понеже в момента се забелязва тенденция единствените хора, на които се разчита да четат поредиците нарочно да не си купуват книгите и така е ясно в крайна сметка докъде ще се стигне...
Съгласен съм с мнението на читателите под мен.Обичам да си поръчвам от Бард,но ето сега тези поредици за Исак и на Пол Хофман се чудя дали да го правя да не стане като с Чайковски.Да дочитам на английски поредицата.Наистина,направете малко повече реклама на съответните поредици,за да могат да се отлепят продажбите.Да се знае,че ги предлагате поне.Нещо афиши в книжарници с мнения на нас читателите.
Честно, не мога да ви разбера. Открито си признавате, че скоро започнати поредици нямада бъдат завършени. Ами предишните незавършени такива? Това е много дразнещо!!! Кой и защо е взел такова лошо бизнес решение?
Тиражите били малки, хората не купували, извинения винаги има достатъчно.
Правете проучвания, бъдете в близък контакт с читателите, рекламата и промоциите са задължителни. Живеем в 21 вече!
Щом не вървят поредиците, концентрирайте се върху единични романи.
Един доволен читател ще ви похвали на 10 човека, недоволен ще се оплаче на над 100.
Желая успехи на издателството, но живуркането на стари лаври не му отива.
Честно, не мога да ви разбера. Открито си признавате, че скоро започнати поредици нямада бъдат завършени. Ами предишните незавършени такива? Това е много дразнещо!!! Кой и защо е взел такова лошо бизнес решение?
Тиражите били малки, хората не купували, извинения винаги има достатъчно.
Правете проучвания, бъдете в близък контакт с читателите, рекламата и промоциите са задължителни. Живеем в 21 вече!
Щом не вървят поредиците, концентрирайте се върху единични романи.
Един доволен читател ще ви похвали на 10 човека, недоволен ще се оплаче на над 100.
Желая успехи на издателството, но живуркането на стари лаври не му отива.
Нормално е книгоиздаването да е в криза, и тенденциите в България да усложняват допълнително положението. Само че това не бива да е оправдание за 'лошите практики' от Ваша страна. Като е трудно, намерете начин да станете по-конкурентоспособни на смаляващия се пазар. Иначе да си говорим как все по-малко хора купували книги и как издаването на поредици е много трудна работа, станала почти невъзможна в последно време, просто няма смисъл. Защото дори на този фон се пръква някакво решение за уголемяване на шрифта на текста в книгите, което увеличава обема им, а в същото време цената за издаване била по-голяма. Пълен абсурд !
И докато призива 'Помагайте да преливаме от пусто в празно' засега продължава да дава резултат (аз самият бях на ръба да започна И тази поредица от Вас), то ще дойде момент, когато хората ще си дадат сметка, че е по-добре изобщо да не започват поредица при Вас, тъй като тя няма да бъде завършена.
Определено не читателите ще Ви измъкнат от кризата, това е гарантирано. Тежко ни и горко на феновете на Бард ако наистина нещата са стигнали дотам ...
Със сигурност е по-добре изобщо да не започваш нещо, ако няма да го завършиш. И го казвам не само за издателите, а и за читателите. В момента имам 3-4 поредици в които не съм си закупил всички книги, но не защото съм ги спрял, а просто защото не им е дошло времето. Вярвам, че тази поредица ще има фенове и ще започна да си я купувам. Също така вярвам, че макар и със закъснение от Бард ще ни предоставят възможността да дочетем "Кинжалът и монетата", "Сянката на Умелите" и "Псалмите на Исаак". Да, може би в момента не им е приоритет, но рано или късно ще проадът останалите 1000 бройки да речем и тогава вече ще могат да продалжът напред без да са на загуба;)
естествено купувам а не кОпувам... къде ми е едит бутона
Аз също съм от хората, които си държат на поредиците и рядко копувам нещо без предварително да съм проучил автора или да съм получил препоръка от достоверни източници. В този ред на мисли всеки път когато почна поредица, аз я започвам с мисълта да си закупя и прочета всички книги и всяка спряна поредица е нож в сърцето ми.
Та поради тази причина от известно време купувам само и единствено напълно издадени поредици, особено в жанра на фентъзито. И затова дори и не се замислям да си купя тази книга.
Но от друга страна разбирам издателството понеже поредиците, особено многотомните имат два основни недостатъка. Първо докато се преведе една дълга поредица голяма част от хората, които са я почнали на български без да чакат и да се борят с преводи и редактори могат да я довършат на английски. И с всяка следваща година процента на хората, за които не е проблем да четат англоезична литература в оригинал става все по висок.
Вторият проблем е че дългите поредици са лимитирани от тиража на първата книга, понеже е логично втората и следващите книги да имат еднакъв или по-малък тираж от първата
Но тези факти не са оправдания за недовършените поредици, за мен лично е по-добре дадена поредица въобще да не бъде почвана от това да бъде прекъсната след двтората книга
Здравейте, Мартин
Благодаря Ви за включването. Предполагам че звучи тривиално, но мнението Ви на запален читател е много важно за нас. За съжаление, имам няколко лоши новини, които за колегите в бранша не са нещо ново. Първо, първоначалните тиражи отдавна паднаха под прогнозираната от вас цифра. Оттам печатът на по-малка бройка от едно заглавие се отразява сериозно на отстъпките, които ни правят печатниците. Същевременно хартията и печатът достигат най-много 30% от себестойността на една книга. На другата везна са: изчитане от професионални читатели, права, превод, редакция, заплати на служители, наем на помещения... И колкото повече намаляват читателите, толкова повече се оскъпява една книга. Друга „малка тайна”, която искам да ви разкрия, е, че много малко читатели процедират като Вас, т.е. – обичайна практика е да се започва и зарязва поредица. Много трудно е да прогнозираш в какъв тираж да пуснеш всеки следващ том.
В заключение: повярвайте, вземането на решение за спиране на дадена поредица е едно най-неприятните задължения в иначе прекрасната ни професия. Да се надяваме, че ще се случва все по-рядко, без това да се отрази на количеството на издаваните книги. Това зависи от всички НАС. В тази кауза сме партньори и няма нужда да се противопоставяме.
Първо, радвам се, че има обратна връзка... Предполагам четете все пак коментарите, но тъй като обикновено не се включвате в дискусиите ние оставаме с впечатлението, че гласът ни е в пустиня... Никой не иска от вас да си обяснявате фирмената политика наляво надясно по форумите, но някой и друг отговор от време на време би могъл да бъде само от полза...
Признавам, че и аз бях решил да не бързам с купуването на книгата... гледайки от моята камбанария и не искайки да остана с недовършена поредица в ръце. Вашата гледна точка, бидейки бизнес такава, строго и безпристрастно погледнато дори би трябвало да е по-точна от нашата - на пристрастните читатели. Та в крайна сметка ще си купя книгата и ще се надявам достатъчно от нас да го направят, за да имаме шанс да си купим и другите някой ден. Тази промяна в мнението ми се дължи само на включването от ваша страна така че правете го по-често, моля.
И накрая, не точно предложение, по-скоро въпрос. Аз лично почти никога не купувам книга, съответно поредица, за която да не съм събрал предварително информация. В този ред на мисли още при излизането на първата книга съм наясно дали ще си купя и останалите още преди да съм я прочел. Та от моята гледна точка би било по-добре вместо да издавате първата книга в примерно 3000 екземпляра, да издадете цялата поредица в по 1000 екземпляра (или по-малко, колкото да се получат разходите в двата случая еднакви). Правили ли сте или поне обмисляли и евентуално отхвърляли ли сте подобен вариант?
Благодаря за отговора. Съгласен съм по принцип, но нека да спомена две неща, с които се надявам да се съгласите:
1) Посочвам себе си като пример, макар да личи, че и други са на същото мнение - когато излезе първа (+/- втора, +/- трета ...) книга от една поредица и тя не бъде продължена, клиента става подозрителен към поръчка на такива книги изобщо. Никой не иска да дава пари само за част от продукта. От това следва, че вероятно ще се замисли дали да рискува по подобен начин следващия път, когато види нова поредица. И какво излиза накрая - пускат се една след друга поредици, а клиента не купува и се инати. Много странно ! Дали пък няма да е по-добре да не се издават толкова поредици, а вместо това да се довършат няколко, за които малко или много се намира читателска аудитория ? Така се трупа лоялност и търсенета от Вас подкрепа, а не с гадаене - "тази поредица и автор не се купува от всички, дайте насам другия."
2) Вместо да се вайкаме и тюхкаме за липсата на интерес към дадена поредица, не можем ли да се опитаме да раздвижим нещата с малко от онези методи и похвати, които обикновено дават мигновен резултат, наречени 'РЕКЛАМА' ? Какво пречи да рекламирате поредици като Сянката на умелите, Псалмите на Исаак, Кинжалът и монетата (именно тези, за които аз си мрънкам, че едва ли ще дочакам до прочета от Бард) по някакъв начин, да съобщите на хората за тях, да събудите интерес. Стига с тези промоции на книги в сайта !!! Имате фейсбук страница ! Какво пречи да организирате една игра с томбола там (всички други го правят, почерпете малко от техния опит !!! ) с награда книгите от поредицата. Хем ще съберете повече лайкове, хем ще се разпространи и въпросния продукт сред по-голяма аудитория. Хе, че дори и малко външна реклама няма да навреди - за краткото си пребиваване в столицата не съм видял подобно нещо, но пък все си мисля, че един интересен постер в т.нар. сити лайтс места за реклама, би привлякъл вниманието на много ценна аудитория за Вас. Или пък повечко 'цвят за окото' в многото книжарници, където си имате кът, заедно с една акция на поредица (не беше ли доходоносен този подход при пускането на последната част от Песен за огън и лед??). Има милион възможности, които не сте опитвали !
Това ми се върти в главата в момента. Още веднъж благодаря за отговора, надявам се да приемете и критиката, и предложенията положително.
ПС: идеята за приордър на поредици не е лоша, даже никак. Все пак хората могат да си направят 'разузнаване' за автора много преди да прочетат негова книга, издадена от Вас, и да поръчат няколко от неговите книги предварително на намалена цена. А за издателството остава сигурна поръчка на няколко части от една поредица, а защо не и на цяла ? Но хайде, че пак ще се отплесна ...
Много хубава идея, която може да служи и за един вид анкета сред читателите - макар и не напълно конкретно, но ще се очертае една рамка и от Бард да си правят сметка за тиража и очакванията и целите с издаването на дадена книга!А точно пък е несериозно твърдението поне за Сянката на умелите, че нямало интерес - има и то голям, а Бард ми се струва, че се правят на приятно разсеяни, не знаех, че и Кинжала и монетата също ще се спира, но поне ще си прочета 2-те книги, които май съм се набутал да си купя...
Именно, от години предлагаме да има приордър с предварително предплащане на сайта, така издателството ще си гарантира едни твърди продажби на 10-15 % от тиража на подобни поредици предварително.
С тази поредица няма да правя грешката да си купя първата/ите книги и после да не мога да я продължа защото поредицата се спира. Ще си ги закупя когато излязат и 3-те книги.
Е, да, ама не. Как точно да се възвърне този интерес? Излиза нова книга, давате промоция със старите и готово.
Иначе, Принц на Тръните е 300 страници, Крал и Император са 350-450 максимум. Такива неща се превеждат за месец най-много (да не говорим, че Крал е излязла преди година вече). Много лесно е да се пусне преордър 3-6 месеца преди книгата, та хората да знаят, че все пак излиза. Похвати много, желание да има.
Здравейте, Мартин
Издаването на многотомни поредици е трудно и рисковано начинание, което много малко издателства предприемат. Ние го правим, защото разчитаме на вас, читателите, че ще ни подкрепите. Т.е. - отговорността за излизането на пълния обем на една поредица е споделена. Когато не срещаме достатъчна подкрепа е нормално и ние да имаме правото на своята крачка назад. Тя не е окончателна: ако интересът към даден епос се възобнови, следващият том няма да закъснее.
В този ред на мисли: ако всички чакаме да излезе и последният том на "Разделената империя" - няма да дочакаме. А, повярвайте ми, "Принцът на тръните" си заслужава;)
Според мен МБГ са страхотно издателство и като подбор на заглавия, и като отношение към читателите и жанра фентъзи въобще. Избират по-непознати за България автори, но не и непознати в световен мащаб такива. Досега всички техни книги са много добри, нямам забележки нито към превод, нито към оформление. Бард са си Бард, но МБГ са им достоен съперник на обезфентъзения хоризонт в българското книгоиздаване. А и си е факт - МБГ си издава всички поредици до край. Което значи много.
Ририя е много добра поредица, че даже и предисторя се чака даже.
Е да, но големите издателства предполагам държат и по-сериозните автори, макар че видях за мината година книгите на Труди Канаван са били в топ 10 на най-четените фентъзи книги.
Та в крайна сметка заслужава ли си?Да кажат тези,които са чели поредицата
Сигурен съм, че не са лоши, но просто не могат да бъдат в една лига с автори като Р. Скот Бакър или Лорънс, които се нареждат веднага след тежката артилерия Сандерсън, Мартин, Ериксън, Абъркромби и т.н.
Не искам съзнателно да ги обиждам, и аз много им се радвам, младо и амбициозно идателство са. Трябва да вдигнат нивото на преводите обаче, доста е зле.
Здравейте, да Риррия е невероятна. Също така имам от тях Труди Канаван и Джуджетата на Маркус Хайц. Не мисля че книгите им са второ и трето качество. Може би съм пристрастен, бая книги техни имам :) Погледнете го от тази страна, може би в България никой не е искал да рискува с тези автори.
Да, но лошото е, че явно все още нямат възможности да вземат права за топ поредици. Единствената им високо котирана поредица е Ририя, всички други са второ и трето качество, въпреки че има някои нелоши.
Здравейте, намерих едно ново издателство и по всичко личи, че си довършват и поредиците. Не зная дали сте чували или попадали на MBG Books. Останах много доволен от книгите, които почетох. Следя бард от много години, че и техни книги взимам, но проблема с недовършените поредици е огромен. Не може след всяка книга да слагам в библиотеката си и липсваща на английски или руски език.
Именно Кинжалът и монетата + Псалмите на Исаак са две от поредиците, които май няма да се продължават. Третата, за която споменах преди това е Сянката на умелите, където добутаха до 4 книги и спряха, макар именно при тази поредица да личи като че ли най-голям интерес. За справка просто проверете коментарите към 4-тата книга тук в сайта.
Не знам какви разчети правят от Бард и как точно ги правят, но при други издателства като че ли проблема с недовършени поредици го няма, или е сведен до минимум. Определено това куца при Бард, при това доста, с което само могат да отблъснат клиенти като мен. Не е адекватно голямо издателство да действа по този начин. Да кажеш един, два пъти ... ок. Но просто тук личи принципно отношение към всяка една започната поредица, а именно готовност за издаване на една или две книги, и след това зарязване дотам. Не върви.
А какво става с поредиците на Ейбръхам и Кен Сколс? Много силно ги почнаха с по две книги в бърз порядък, но май дотам им спря ентусиазма ва Бард.
Ще подкрепя последния коментар. Фен съм на фентъзито, харесвам доста от поредиците, които Бард издават, но в последно време загубих всякакъв респект - имам закупени първите книги от 3 поредици, които няма да издават. Затова възприех нова стратегия - ще започвам поредица от това издателство само и единствено ако е завършена!!! Иначе си е чист хазарт дали няма да си остана с първа и втора част, а останалите неиздадени.
Много лошо, че я взехте вие, имайте късмет пак да осерете поредната яка поредица, тоя път поне корицата сте си купили и дано преводът е добър, инак няма да я препоръчвам.
Супер! Гледах я тази поредица из нета и много ми се щеше да я има и на бълдарски :) Благодарско Бард :)
Книжките в случая са само три, така че сигурно ще ги завършат ;) И аз ги изчетох вече - и какво от това? Идеално допълнение към библиотеката ми ;)
Късно, вече изчетох цялата поредица. От тази година Бард имат две недовършени поредици и започват трета, която също няма да завършат.
Браво! Страхотна серия ;)